Savoie · Franske Alper · Frankrig
Les Menuires: sneprognose og vejret
For Les Menuires viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.800 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Les Menuires: Lifte: 0 af 10 åbne (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 25 åbne (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Les Menuires ligger i Les Belleville med bydele i omkring 1.850–2.000 m højde og et skiområde forbundet med Les 3 Vallées.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 10 åbneLes Menuires · Trois Marches
- Les Menuires · Mont de la Chambre 0 af 8 åbne
- Les Menuires · Masse 0 af 5 åbne
- Pister
- 0 af 25 åbneLes Menuires · Trois Marches
- Les Menuires · Mont de la Chambre 0 af 22 åbne
- Les Menuires · Masse 0 af 15 åbne
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Les Menuires og Saint-Martin-de-Belleville er forskellige destinationer. Operatørens rapport grupperer deres drift; fællestallene er ikke verificerede tal for Les Menuires alene.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Les Menuires
-4 – 3 °C · 2.300 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne på 1.800, 2.300 og 2.800 m er højdejusterede modelværdier ved Météo-Frances stationspunkt i Les Menuires, ikke tre vejrstationer eller snemålinger. La Croisette ligger på cirka 1.850 m.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | -1,8 | 0 | 75,7 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | -0,8 | 0 | 70,6 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 0,3 | 0 | 62,6 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0 | 56,9 | 3,1 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 2 | 0 | 50,9 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 1,3 | 0 | 53,1 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 0,9 | 0 | 56,8 | 3 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 0,1 | 0 | 60,8 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -1,7 | 0 | 71,8 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -2,5 | 0 | 77 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -2,6 | 0 | 77,9 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -2,8 | 0 | 79,5 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -3,5 | 0 | 82,2 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -3,6 | 0 | 82,9 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -3,3 | 0 | 83 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,7 | 0,1 | 81,8 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2,8 | 0 | 82,7 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -2,6 | 0 | 82,5 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -2,3 | 0 | 81,4 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -2,6 | 0 | 81,2 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -3,2 | 0 | 81,9 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -3,3 | 0 | 82,7 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -3,3 | 0 | 83,9 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,5 | 0 | 82,9 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,9 | 0 | 73,6 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 0,7 | 0 | 67,1 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 1,7 | 0 | 64,2 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 2,8 | 0 | 60,9 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,2 | 0 | 59,1 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 2,9 | 0 | 60,8 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,4 | 0 | 63,7 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,3 | 0,1 | 69,3 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0,6 | 0,2 | 76 | 2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0 | 0,6 | 82,3 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,9 | 1 | 89,8 | 2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,2 | 1,4 | 92,6 | 2 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,6 | 0,4 | 92,2 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,8 | 1,1 | 91 | 2 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -2,1 | 0,5 | 92,4 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -2,2 | 0,6 | 93,2 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -2,7 | 0,7 | 92,9 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -2,1 | 0,3 | 91 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2,3 | 0,3 | 90,9 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,2 | 0,8 | 91,1 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,3 | 1,3 | 92,6 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,4 | 0,3 | 93,1 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,1 | 0 | 90 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -3,1 | 0 | 88,9 | 1,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 36/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 20 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 52 h
4. nov. 2026, 00.18 → 4. nov. 2026, 02.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,8°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17-1,8°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.170,7°C
Vind: 2,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 02.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
1.800 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.300 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.800 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
6 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1,8°Mulighed for sneproduktion
36 / 48 hLængste kuldeperiode: 20 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -3,6° / 2° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -3,3° / 3,2° | 5,4 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -3,1° / -2,1° | 4,3 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 2.300 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer2 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: -0,9 °C
Seneste prognose: -1,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +4,6 mmTidligere prognose: 5,1 mm
Seneste prognose: 9,7 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +4,6 mmTidligere prognose: 5,1 mm
Seneste prognose: 9,7 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -3 hTidligere prognose: 41 h
Seneste prognose: 38 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,9 °C | -1,1 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 5,1 mm | 9,7 mm | +4,6 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 5,1 mm | 9,7 mm | +4,6 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 41 h | 38 h | -3 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 00.18
Hentet: 4. nov. 2026, 01.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 06.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin
Les Menuires · Trois MarchesMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10Uden for driftsperioden: 10
Pistestatus · 0 / 25
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun lift- og alpine pistetyper opført af kilden i den nævnte sektor tælles.
Liftstatus
- PREYERAND · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- ROC 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- ROC 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BECCA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BETTEX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- MENUIRES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- JARDIN ENFANTS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- STADE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- PELVOUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- PREYERAND · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Pistestatus
- Bd Masse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Montagnette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Pelvoux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Violette Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Violette Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- 3 Marches · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd Becca · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd Girauds · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BD Guri · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BD Sunny · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bettex Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bettex Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Côte Brulée · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Gros Tougne Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Lac Combes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Menuires · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Petits Creux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Preyerand Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Preyerand Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Allamands · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Allée · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Becca · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Grandes Combes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Stade de slalom · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Stade des Combes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Les Menuires · Mont de la ChambreMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8Uden for driftsperioden: 8
Pistestatus · 0 / 22
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun lift- og alpine pistetyper opført af kilden i den nævnte sektor tælles.
Liftstatus
- BRUYERES 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BRUYERES 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- MONT DE LA CHAMBRE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- DORON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- SUNNY EXPRESS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- BRUYERES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- PLANS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- REBERTY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Pistestatus
- Fontanettes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd Echauds · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd France · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Boyes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bruyères · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Cumin Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Gaston · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Mont de la Chambre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Paturages Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Paturages Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Plans · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- 4 Vents · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- accès Chasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Aiglon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Alpage Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Alpage Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd Lance · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- David Douillet Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- David Douillet Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Léo Lacroix Bas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Léo Lacroix Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Les Pylônes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Les Menuires · MasseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5Uden for driftsperioden: 5
Pistestatus · 0 / 15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun lift- og alpine pistetyper opført af kilden i den nævnte sektor tælles.
Liftstatus
- POINTE DE LA MASSE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- REBERTY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- TORTOLLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- MASSE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- CROISETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Pistestatus
- Bd Doron · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bd Tête · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Bouquetin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Chemin Vallons · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Enverses · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Vallons · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Crêtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Fred Covili · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Longet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Mur Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Rochers. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Dame Blanche · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Lac Noir · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Masse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
- Rocher Noir · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Les MenuiresArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 10.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Menuires (1.800 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 14 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin
Les Menuires · Trois Marches4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10Uden for driftsperioden: 10
Pistestatus · 0 / 25
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Menuires · Mont de la Chambre4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8Uden for driftsperioden: 8
Pistestatus · 0 / 22
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Menuires · Masse4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04/11/2026 08:25
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5Uden for driftsperioden: 5
Pistestatus · 0 / 15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin
Les Menuires · Trois Marches3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03/11/2026 23:58
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 10Uden for driftsperioden: 10
Pistestatus · 0 / 25
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Menuires · Mont de la Chambre3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03/11/2026 23:58
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8Uden for driftsperioden: 8
Pistestatus · 0 / 22
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Menuires · Masse3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03/11/2026 23:58
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5Uden for driftsperioden: 5
Pistestatus · 0 / 15
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station Les Menuires4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 17. apr. 2026, 10.40
| Målested | cm |
|---|---|
| Les Menuires (1.800 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 14 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Les Menuires?
For Les Menuires viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.800 m, 0,1 mm i 2.300 m og 0,1 mm i 2.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Les Menuires?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Les Menuires. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Les Menuires?
Lifte: 0 af 10 åbne (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 25 åbne (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Den originale skematiske illustration viser en terrasseret bjergby og åbne skråninger. Den er ikke et kort, en navngiven bjergprofil eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Saint-Martin en del af Les Menuires?
Saint-Martin-de-Belleville er en selvstændig by. Rapporten grupperer begge områder, så fællestallene viser ikke Les Menuires alene.[4]
Hvor tjekker jeg lifter og pister?
Se den officielle rapport samt dens område og opdateringstid. Destinationsnavnet beviser ikke, at alle tal kun gælder Les Menuires.[3][4]
Er snefald det samme som snedybde?
Nej. Rapporten skelner mellem snedybde og mængden og datoen for seneste snefald. Sidens opdatering viser ikke, hvornår hver værdi blev målt; Saint-Martin-rækken er ikke en måling i Les Menuires.[4]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået