Savoie · Franske Alper · Frankrig

Saint-Martin-de-Belleville: sneprognose og vejret

For Saint-Martin-de-Belleville viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.950 m og 0 mm i 2.437 m i de 24 timer fra 5. nov., 08.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Saint-Martin-de-Belleville: Lifte: 0 af 7 åbne (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 16 åbne (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 15 cm (ved Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m); skiområdets melding; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Saint-Martin-de-Belleville er en landsby i Les Belleville, forbundet med Les 3 Vallées via Col de Tougnète.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 7 åbneSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
Pister
0 af 16 åbneSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
Snedybde
15 cmved Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · skiområdets melding
Sæson
Åbner 12. dec. · om 37 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Saint-Martin og Les Menuires er forskellige destinationer. Rapporten navngiver en Saint Martin-sektor, mens nogle fællestal dækker begge områder; lokale antal skal verificeres.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Saint-Martin-de-Belleville

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 7 °C · 1.950 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 01.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne på 1.450, 1.950 og 2.437 m er modelestimater ved ét startpunkt for vinterruter i landsbyen (45,375724° N, 6,504389° Ø), ikke snemålinger eller separate stationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°10°5. nov., 087. nov., 07
Prognoseværdier time for time
Saint-Martin-de-Belleville · 1.950 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 08.003,60532,3
5. nov. 2026, 09.003,90570,9
5. nov. 2026, 10.004,90560,9
5. nov. 2026, 11.006,10521,3
5. nov. 2026, 12.0070501,5
5. nov. 2026, 13.007,30502,6
5. nov. 2026, 14.0070532,8
5. nov. 2026, 15.006,80552,3
5. nov. 2026, 16.0060572,9
5. nov. 2026, 17.004,80623,3
5. nov. 2026, 18.0040633,9
5. nov. 2026, 19.003,70644,1
5. nov. 2026, 20.003,50654
5. nov. 2026, 21.003,30654
5. nov. 2026, 22.003,40654
5. nov. 2026, 23.003,40663,9
6. nov. 2026, 00.003,30673,4
6. nov. 2026, 01.002,90711,9
6. nov. 2026, 02.002,40741,1
6. nov. 2026, 03.001,70740,5
6. nov. 2026, 04.001,70730,4
6. nov. 2026, 05.001,30740,5
6. nov. 2026, 06.001,10750,4
6. nov. 2026, 07.000,40790,5
6. nov. 2026, 08.000,20,1850,5
6. nov. 2026, 09.000,41900,4
6. nov. 2026, 10.000,42,3950,4
6. nov. 2026, 11.000,22,9990,1
6. nov. 2026, 12.000,121000,4
6. nov. 2026, 13.000,31990,3
6. nov. 2026, 14.000,21,1990,2
6. nov. 2026, 15.000,70,5980,9
6. nov. 2026, 16.000,60,11000,5
6. nov. 2026, 17.000,50,3990,9
6. nov. 2026, 18.000,40,11000,7
6. nov. 2026, 19.000,30,11000,6
6. nov. 2026, 20.000,20,21000,3
6. nov. 2026, 21.0000,41000,6
6. nov. 2026, 22.00-0,20,5990,4
6. nov. 2026, 23.00-0,20,3990,4
7. nov. 2026, 00.00-0,10,2970,4
7. nov. 2026, 01.00-0,30,2980,2
7. nov. 2026, 02.00-0,401000,5
7. nov. 2026, 03.00-0,401000,4
7. nov. 2026, 04.00-0,301000,5
7. nov. 2026, 05.00-0,20990,3
7. nov. 2026, 06.00-0,20990,4
7. nov. 2026, 07.00-0,30,1990,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 62 h

4. nov. 2026, 19.00 → 5. nov. 2026, 01.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.450 m4,6°C1.950 m3,6°C2.437 m0,4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 08.00 → 6. nov., 08.00

1.450 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.950 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.437 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.450 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,5°C
19—Over vurderingens grænse · 3,1°C
20—Over vurderingens grænse · 2,9°C
21—Over vurderingens grænse · 2,8°C
22—Over vurderingens grænse · 2,7°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2,2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,2°C
03—Over vurderingens grænse · 1,8°C
04—Over vurderingens grænse · 1,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,5°C
06—Over vurderingens grænse · 1,3°C
07—Over vurderingens grænse · 1,3°C
1.950 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,8°C
19—Over vurderingens grænse · 0,6°C
20—Over vurderingens grænse · 0,5°C
21—Over vurderingens grænse · 0,4°C
22—Over vurderingens grænse · 0,4°C
23—Over vurderingens grænse · 0,5°C
00—Over vurderingens grænse · 0,5°C
01—Over vurderingens grænse · 0,4°C
02—Over vurderingens grænse · 0,2°C
03—Over vurderingens grænse · -0,5°C
04—Over vurderingens grænse · -0,6°C
05—Over vurderingens grænse · -0,9°C
06—Over vurderingens grænse · -1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,4°C
2.437 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,1°C
19✓Egnet vejr · -2,3°C
20✓Egnet vejr · -2,4°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -2,4°C
23✓Egnet vejr · -2,4°C
00✓Egnet vejr · -2,5°C
01✓Egnet vejr · -2,6°C
02✓Egnet vejr · -2,8°C
03✓Egnet vejr · -3,5°C
04✓Egnet vejr · -3,6°C
05✓Egnet vejr · -3,9°C
06✓Egnet vejr · -4°C
07✓Egnet vejr · -4,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°10°5. nov., 087. nov., 07
1.950 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20263,3° / 7,3°0 mm (16 h)
6. nov. 2026-0,2° / 3,3°12,9 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,4° / -0,1°0,5 mm (8 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 01.00 · Hentet: 5. nov., 03.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.450 m1.950 m2.437 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 08.00 — 7. nov. 2026, 22.0062 h · 1.950 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 1,8 °C
Seneste prognose: 1,9 °C
Samlet nedbørPrognose
-3,6 mmTidligere prognose: 16,9 mm
Seneste prognose: 13,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-1 mmTidligere prognose: 8,1 mm
Seneste prognose: 7,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,8 °C1,9 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose16,9 mm13,3 mm-3,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret8,1 mm7,1 mm-1 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.450 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
1.950 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00
2.437 mNy prognose5. nov. 2026, 01.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint MartinMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
05/11/2026 06:55

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7Uden for driftsperioden: 7

Pistestatus · 0 / 16

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun lift- og alpine pistetyper opført af kilden i den nævnte sektor tælles.

Liftstatus
  • SAINT MARTIN 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • GRANGES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • SAINT MARTIN EXPRESS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • TEPPES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • VILLAGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • BIOLLEY 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • BIOLLEY 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Pistestatus
  • Bd du Mollard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Bd Loy · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Biolley · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Femaz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Grand Lac · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Gros Tougne Haut · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Jerusalem · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Les Marières · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Pelozet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • St Martin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Verdet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Cherferie · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Evons · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Planes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Pramint · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
  • Teppes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden. Bulletinens tidspunkt verificerer ikke observationstidspunktet for de enkelte elementer.
Officiel kilde ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
05/11/2026 06:55
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.15
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Saint-Marcel daily

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLEArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Marcel (1.443 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
05/11/2026 06:55

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7Uden for driftsperioden: 7

Pistestatus · 0 / 16

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
05/11/2026 06:55
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.15
Officiel kilde ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04/11/2026 23:53

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7Uden for driftsperioden: 7

Pistestatus · 0 / 16

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04/11/2026 23:53
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.15
Officiel kilde ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires og Saint-Martin

Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
03/11/2026 23:58

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7Uden for driftsperioden: 7

Pistestatus · 0 / 16

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
03/11/2026 23:58
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m) · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.15
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Saint-Marcel daily

Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Marcel (1.443 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Saint-Martin-de-Belleville?

For Saint-Martin-de-Belleville viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 01.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 1.950 m og 0 mm i 2.437 m i de 24 timer fra 5. nov., 08.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Saint-Martin-de-Belleville?

Snedybde: 15 cm (ved Saint-Martin-de-Belleville (1.450 m); skiområdets melding; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Saint-Martin-de-Belleville?

Lifte: 0 af 7 åbne (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 16 åbne (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hentet 5. nov., 06.56 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

Den originale skematiske illustration viser en bjerglandsby og åbne skråninger. Den er ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Kommune
Les Belleville[1]
Byens højde
1.450 m[3]
Øvre adgang
Col de Tougnète · 2.437 m[3]

Før din skidag

Er Saint-Martin det samme som Les Menuires?

Det er forskellige landsbyer. Den fælles rapport navngiver Saint Martin-sektoren, men fællestallene gælder ikke kun den sektor.[4][5]

Hvor tjekker jeg lifter og pister?

Se den officielle rapport, den navngivne sektor og oplysninger om opdatering. Lokal bestand og tider skal stadig verificeres.[4][5]

Kendes måletiden for snedybden?

Rapporten skelner mellem snedybde og mængden og datoen for seneste snefald. Den lokale måletid er ikke verificeret; snefaldsdatoen er ikke måletiden.[5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Saint-Martin-de-Belleville · Fakta og områdeinformationINSEE
  2. Saint-Martin-de-Belleville · Kort over pisterneSaint-Martin-de-Belleville turistkontor
  3. Saint-Martin-de-Belleville · SkiområdeSaint-Martin-de-Belleville turistkontor
  4. Saint-Martin-de-Belleville · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
  5. Les Menuires · Saint-Martin · Vejr-, lift- og pistemeldingLumiplan / SEVABEL
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo