Valais · Sveits

Thyon: værmelding og snøvarsel

For Thyon viser varselet fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utstedt 4. nov., 19:00, modellert snøfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 100 m og 0 mm på 2 400 m de neste 24 timene fra 5. nov., 01:00. Mengdene er millimeter vann i snøen, ikke snødybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Varselkilde

Meldte forhold for Thyon: Heiser: Antall åpne ukjent · 10 oppført (Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 5. nov., 00:41 · kildetid ubekreftet). Løyper: 0 av 11 åpne (Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 5. nov., 00:41 · kildetid ubekreftet). Skistedets offisielle informasjon

Thyon er et planlagt skisted på et platå på rundt 2 000 m, så i motsetning til de fleste landsbyer i Valais starter man dagen nær toppen av heisene. Thyon 2000 ligger på platået, Les Collons under, og varselpunktet har begge navn.

Planlegg reisen

Siste rapporter i korte trekk

Fra de offisielle rapportene PisteWindow har hentet. Hver verdi beholder sitt eget område og sin tid.

Åpner snart
Heiser
Antall åpne ukjent · 10 oppførtThyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent
Løyper
0 av 11 åpneThyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent
Snødybde
Ikke rapportert
Sesong
Åpner 5. des. · om 30 dagerOperatørens sesongdatoer · Kontrollert 4. nov. 2026
Alle rapporter og kilder

Områdets dekning: Valais Tourism fører opp Thyon som østlig inngang til 4 Vallées, med 11 egne anlegg. Kilometertallene for Printse og 4 Vallées er felles totaler og beskriver ikke Thyon alene.

Ditt vinterbilde

Gjeldende oversikt

Skjematisk fjellandskap · Thyon

Snøen under skiene dine.

Snødekke, preparering og overflate i de preparerte løypene.

Været fremover
Varsel tilgjengelig

−1 – 5 °C · 2 100 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utstedt 4. nov., 19:00

Se fjellvarselet
Kilder og metode

Lokale rapporter beskriver observerte forhold. Værvarselet vises separat og fastslår ikke løypekvalitet eller snødekke.

Illustrasjonen binder sammen de tre visningene. Den er skjematisk, ikke et løypekart eller et bilde av dagens snødekke.

Nivåene 1 800, 2 100 og 2 400 m er modellestimater for Thyon Les Collons (46,185675° N, 7,386277° Ø). Det midtre nivået tilsvarer platåhøyden hos Valais Tourism, og det øverste ligger nær løypehøyden på 2 450 m.

Fjellet, time for time

Sammenlign de neste 48 timene i representative høyder.

Fullstendig varsel · Tilgjengelige varseltimer: 48/48

Utstedt: 4. nov. 2026, 19:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturvarsel time for time−0,8 °C
Temperaturvarsel time for time−3°0°7°5. nov., 017. nov., 00
Varselverdier time for time
Thyon · 2 100 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfuktighet %Vind m/s
5. nov. 2026, 01:00−0,80740,6
5. nov. 2026, 02:00−0,80731,1
5. nov. 2026, 03:00−0,70741,4
5. nov. 2026, 04:00−0,60721,1
5. nov. 2026, 05:00−0,80700,8
5. nov. 2026, 06:00−0,60691,2
5. nov. 2026, 07:00−0,40691,3
5. nov. 2026, 08:00−0,30701,7
5. nov. 2026, 09:000,20701,7
5. nov. 2026, 10:001,70671,1
5. nov. 2026, 11:002,90611,3
5. nov. 2026, 12:003,80601
5. nov. 2026, 13:004,10591,3
5. nov. 2026, 14:004,50571,2
5. nov. 2026, 15:004,40581,3
5. nov. 2026, 16:003,90621,3
5. nov. 2026, 17:002,60661,4
5. nov. 2026, 18:0020691,1
5. nov. 2026, 19:001,60731,1
5. nov. 2026, 20:001,50740,7
5. nov. 2026, 21:001,60750,9
5. nov. 2026, 22:001,70751
5. nov. 2026, 23:001,60761,1
6. nov. 2026, 00:001,60770,5
6. nov. 2026, 01:001,50,2821
6. nov. 2026, 02:001,20,1831,1
6. nov. 2026, 03:0010,1871,5
6. nov. 2026, 04:000,90,1860,9
6. nov. 2026, 05:000,60,1890,7
6. nov. 2026, 06:000,80840,2
6. nov. 2026, 07:000,60870,5
6. nov. 2026, 08:000,80870,2
6. nov. 2026, 09:0010910,5
6. nov. 2026, 10:001,20920,7
6. nov. 2026, 11:001,70930,2
6. nov. 2026, 12:0020910,4
6. nov. 2026, 13:001,90940,8
6. nov. 2026, 14:001,60950,9
6. nov. 2026, 15:001,10,3971,1
6. nov. 2026, 16:000,70,9950,4
6. nov. 2026, 17:000,10,6960,2
6. nov. 2026, 18:00−0,10,1980,8
6. nov. 2026, 19:00−0,20,21000,9
6. nov. 2026, 20:00−0,101000,8
6. nov. 2026, 21:00−0,201000,5
6. nov. 2026, 22:00−0,301000,6
6. nov. 2026, 23:00−0,401000,7
7. nov. 2026, 00:00−0,50,11000,6
Modellert snøfall · neste 24 timer
0 mm vannekvivalent
Timer med våttemperatur ≤ −2 °C
9/48 h
Lengste sammenhengende periode
9 h

Vann i modellert snøfall, ikke centimeter nysnø eller målt snødybde. Krever 24 fullstendige timer.

Vær for snøproduksjon

Kun en værvurdering. Utstyr, vannforsyning og faktisk drift av snøkanoner måles ikke. Våttemperaturens tilnærming er ikke korrigert for lufttrykk i høyden.

Stull (2011)

Slik endret varselet seg

Temperaturendring i felles varseltimer: +0,3 °C · 65 h

4. nov. 2026, 16:00 → 4. nov. 2026, 19:00

Varselarkiv
Utforsk et scenario for snøvann

Oppgi en antatt startmengde snøvann. Dette er et eksperimentelt massebalansescenario, ikke observert snødybde, løypeforhold eller et sesongvarsel.

Sesongutsikter

En stedsspesifikk sesongutsikt er ikke tilgjengelig her. Korttidsvær er ikke et varsel for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Fjelldata time for time
Værvarsel / Høyde

Ett fjell. Ulike forhold.

Følg varselet fra landsbyen til høyfjellet.

Europe/Zurich

1 800 m1,4°C2 100 m−0,8°C2 400 m−2,8°C0°C · ≈ 1 991 m
Anslått 0 °C-nivå: ≈ 1 991 m
Beregning

Lineær interpolasjon mellom varslede temperaturer. En inversjon kan gi flere linjer. Grensen mellom regn og snø kan være annerledes.

Skjematisk høydeprofil. Varsler for ett lokalt modellpunkt, justert for høyde.

Modellert

Varslet snøfall

Vanninnholdet i varslet snøfall.

5. nov., 01:00 → 6. nov., 01:00

1 800 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

2 400 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

Modellert

Vær for snøproduksjon i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 800 m

0 h · Egnet vær · 7/7 vurderte timer

01—Over vurderingsgrensen · −1°C
02—Over vurderingsgrensen · −1,5°C
03—Over vurderingsgrensen · −1,2°C
04—Over vurderingsgrensen · −1,2°C
05—Over vurderingsgrensen · −1°C
06—Over vurderingsgrensen · −1°C
07—Over vurderingsgrensen · −1°C
2 100 m

7 h · Egnet vær · 7/7 vurderte timer

01✓Egnet vær · −2,8°C
02✓Egnet vær · −2,9°C
03✓Egnet vær · −2,7°C
04✓Egnet vær · −2,8°C
05✓Egnet vær · −3,1°C
06✓Egnet vær · −3°C
07✓Egnet vær · −2,8°C
2 400 m

7 h · Egnet vær · 7/7 vurderte timer

01✓Egnet vær · −4,7°C
02✓Egnet vær · −4,7°C
03✓Egnet vær · −4,6°C
04✓Egnet vær · −4,6°C
05✓Egnet vær · −4,9°C
06✓Egnet vær · −4,8°C
07✓Egnet vær · −4,6°C

✓ Egnet vær · — Over vurderingsgrensen · ? Utilgjengelig

Beregning for snøproduksjon

Gjenstående hele timer mellom 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vær bekrefter ikke produksjon. Se metodens begrensninger nedenfor.

På fjellet

Utsikter på kort sikt

Timevarsel, justert for høyde.

Værvarsel

Lufttemperatur

−0,8°
Modellert

Mulighet for snøproduksjon

9 / 48 h

Lengste kuldeperiode: 9 h

Temperaturvarsel time for time−0,8 °C
Temperaturvarsel time for time−3°0°7°5. nov., 017. nov., 00
2 100 m · Europe/Zurich
ReisedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026−0,8° / 4,5°0 mm (23 h)
6. nov. 2026−0,4° / 2°2,7 mm (24 h)
7. nov. 2026−0,5° / −0,5°0,1 mm (1 h)

Leverandørens oppdatering: 4. nov., 19:00 · Hentet: 4. nov., 23:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på fjellet
1 800 m2 100 m2 400 m

Skjematisk høydeprofil

Slik beregner vi

Våt temperatur: Stulls tilnærming (2011) nær havnivå. Lufttrykk i Alpene og svært kalde, tørre forhold begrenser nøyaktigheten. Potensielle timer bruker en grense på −2 °C; utstyr, vann og driftsbeslutninger er ukjente. Snøbalansen bruker nedbørsfordeling etter våt temperatur og en justerbar graddagsfaktor for smelting. Ikke kalibrert forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforsk et snøbalansescenario
Scenario

Scenario for snøbalanse

Utforsk en snøbalanse med din egen startverdi.

Illustrativ vannbalanse, ikke snødybde eller løypepreparering. Ingen produsert snø legges til. Stråling, vindtransport og preparering er ikke med.

Konseptuelle snølag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Varselarkiv
Fjelljournalen

Hva har endret seg i varselet?

Sammenlign oppdateringer for de samme timene og samme høyde.

0,3°C varmere i de felles varseltimene.

Felles varselperiode5. nov. 2026, 01:00 — 7. nov. 2026, 18:0065 h · 2 100 m · Europe/Zurich

Timer mellom leverandørens oppdateringer3 h

Gjennomsnittlig lufttemperaturVærvarsel
+0,3 °CTidligere varsel: 0,4 °C
Siste varsel: 0,7 °C
Samlet nedbørVærvarsel
−9,3 mmTidligere varsel: 14,4 mm
Siste varsel: 5,1 mm
Fast nedbør · mm vannModellert
−9,7 mmTidligere varsel: 13,4 mm
Siste varsel: 3,7 mm
Timer med egnet værModellert
−3 hTidligere varsel: 12 h
Siste varsel: 9 h
DetaljerTidligere varselSiste varselEndring
Gjennomsnittlig lufttemperaturVærvarsel0,4 °C0,7 °C+0,3 °C
Samlet nedbørVærvarsel14,4 mm5,1 mm−9,3 mm
Fast nedbør · mm vannModellert13,4 mm3,7 mm−9,7 mm
Timer med egnet værModellert12 h9 h−3 h

Modellert snøfallsvann og timer med vær egnet for snøproduksjon.

Slik fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen velger den lagrede utstedelsen nærmest 24 timer tidligere (innen 6 timer); ukesammenligningen bruker 7 dager (innen 12 timer). Minst seks sammenhengende fremtidige timer må samsvare. Kilde og modellversjon må være like. Sammenligningen beskriver endringer i denne varselperioden.

Denne visningen bruker ett enkelt varsel. Sannsynligheter og historiske treffsikkerhetsmål er ikke tilgjengelige.

Varselstatus

1 800 mNytt varsel4. nov. 2026, 19:00
2 100 mNytt varsel4. nov. 2026, 19:00
2 400 mNytt varsel4. nov. 2026, 19:00

Snø og heiser

Skistedets offisielle informasjon

Rapporter fra skiområdene

Offisielle kilderapporter for områder med minst 30 km løyper. Hver sektor beholder sitt eget dekningsområde.

Infosnow · Lokal oversikt · Thyon

Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absentRapporttid ubekreftet

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
Ikke oppgitt

Åpne ifølge kildens heisliste: — / 10

Løypestatus · 0 / 11

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Kildeinformasjon: Publisert lokal positivliste; manglende forespurte poster: 5; utelatte ikke-alpine poster: 0. For manglende poster utledes ingen status.

Heisstatus
  • JOC · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Petit Vallon · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Piccolo · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Theytaz 2 · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Muraz · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Slow Vallon · Ukjent · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Les Masses · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Trabanta · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Ethérolla · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • La Matze · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
Løypestatus
  • Trabanta · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Petit Vallon · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Theytaz 2 · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Theytaz 1 · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Piccolo · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Les Masses · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • JOC · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Matze · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Muraz · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Ethérolla · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • Les Crêtes · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Status rapportert av operatøren; observasjonstidspunktet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
Offisiell kilde ↗

MeteoSwiss · Hérémence village snow

Stasjon Hérémence village · nearby lower-elevation measurement, outside Thyon ski slopesArkivert rapport

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026
Verdier rapportert av kilden
Målestedcm
Hérémence village (1 218 m) · Målt snødybdeDaglig total snødybde på bakken (hto000d0), centimeter. Referansetidsstempelet ved midnatt angir en dagsverdi.0
Offisiell kilde ↗
Daglig rapportarkiv

Daglig rapportarkiv

Infosnow · Lokal oversikt · Thyon

Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent5. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
Ikke oppgitt

Åpne ifølge kildens heisliste: — / 10

Løypestatus · 0 / 11

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Offisiell kilde ↗

Infosnow · Lokal oversikt · Thyon

Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent4. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
Ikke oppgitt

Åpne ifølge kildens heisliste: — / 10

Løypestatus · 0 / 11

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Offisiell kilde ↗

Infosnow · Lokal oversikt · Thyon

Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent3. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
Ikke oppgitt

Åpne ifølge kildens heisliste: — / 10

Løypestatus · 0 / 11

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Offisiell kilde ↗

MeteoSwiss · Hérémence village snow

Stasjon Hérémence village · nearby lower-elevation measurement, outside Thyon ski slopes4. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026
Verdier rapportert av kilden
Målestedcm
Hérémence village (1 218 m) · Målt snødybdeDaglig total snødybde på bakken (hto000d0), centimeter. Referansetidsstempelet ved midnatt angir en dagsverdi.0
Offisiell kilde ↗

Spørsmål om snø og heiser

Hvor mye snø kommer det i Thyon?

For Thyon viser varselet fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utstedt 4. nov., 19:00, modellert snøfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 100 m og 0 mm på 2 400 m de neste 24 timene fra 5. nov., 01:00. Mengdene er millimeter vann i snøen, ikke snødybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Varselkilde ↗

Hvilke heiser er åpne i Thyon?

Heiser: Antall åpne ukjent · 10 oppført (Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 5. nov., 00:41 · kildetid ubekreftet). Løyper: 0 av 11 åpne (Thyon · returnert lokal kartoversikt · 5 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 5. nov., 00:41 · kildetid ubekreftet). Skistedets offisielle informasjon ↗

Hva er forskjellen på nysnø og snødybde?

Nysnø er snøen som faller i en periode. Snødybde er hele snødekket på bakken og påvirkes også av tidligere snø, smelting og setning. PisteWindows varsel viser modellert snøfall som vann i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgjengelig her.

Det finnes ingen lokal fjelljournal for destinasjonen.

Valais · Sveits

Bli kjent med fjellet

Operatøren kaller platået et godt sted å lære å stå på ski, og Valais Tourism teller tre høydenivåer, to nybegynnerområder og freestyle-anlegg. I Thyon 2000 kan man kjøre snowtubing, med utsikt mot Dent Blanche og Matterhorn.

Varselpunkt
Thyon Les Collons[3]
Anlegget Thyon 2000
Rundt 2 000 m · platå[2]
Anlegg i Thyon
11 · løyper opp til 2 450 m[4]
Stedet bygget
1970-tallet · kommunen Vex[5]

Før skidagen

Er Thyon det samme som Thyon 2000 og Les Collons?

Thyon 2000 er feriekomplekset på platået, på rundt 2 000 m, og Les Collons er landsbyen lenger ned; stolheiser fra Les Collons og Les Masses går opp til platået. Varselpunktet har begge navn, og rapportsektoren heter Thyon.[2][5]

Hvordan kommer jeg til Thyon uten bil?

Om vinteren med gondolene fra Veysonnaz eller Les Mayens-de-l’Ours, hvis toppstasjoner kobler til platået i Thyon. En hovedvei betjener også stedet hele året.[2]

Passer Thyon for nybegynnere?

Operatøren beskriver et platå der man godt kan lære å stå på ski, og Valais Tourism teller to nybegynnerområder. Sektoren Printse som helhet kalles ideell for nybegynnere, men det er en vurdering av sektoren, ikke bare av Thyon.[2][4]

Destinasjonens kilder

PisteWindow · Gjennomgått

  1. Printse · 4 Vallées · SkiområdeVeysonnaz Turisme
  2. Thyon · SkiområdeVeysonnaz Turisme
  3. Les Collons · Plassering og høydeGrand Raid BCVS
  4. Thyon · Fakta og områdeinformasjonValais/Wallis Promotion
  5. Thyon 2000 · Fakta og områdeinformasjonWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo