Haute-Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Abondance

Abondance ligger i Abondancedalen vid ingången till Portes du Soleil.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Det lokala området Essert har skyttelbuss till övriga Portes du Soleil; kontrollera den faktiska förbindelsen före resan.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Abondance

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 10 °C · 1 330 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoser på 930, 1 330 och 1 730 m är höjdjusterade modellvärden vid bypunkten (46,2796° N, 6,72054° Ö), inte separata observationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Paris · MET Norway

Timprognos för temperatur−0,7 °C
Timprognos för temperatur−4°0°13°3 nov. 205 nov. 19
Prognosvärden timme för timme
Abondance · 1 330 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 20:00−0,7097,72,5
3 nov. 2026 21:00−1,2094,82,4
3 nov. 2026 22:00−1,6094,42
3 nov. 2026 23:00−1,6095,32
4 nov. 2026 00:00−1092,72,2
4 nov. 2026 01:00−0,3090,12,3
4 nov. 2026 02:000,2087,82,4
4 nov. 2026 03:000,30872,4
4 nov. 2026 04:000,6085,52,2
4 nov. 2026 05:000,4085,32,2
4 nov. 2026 06:000,6084,62,2
4 nov. 2026 07:000,7082,52,1
4 nov. 2026 08:001,3079,12,3
4 nov. 2026 09:003,70722,4
4 nov. 2026 10:005066,62,9
4 nov. 2026 11:005,9066,33
4 nov. 2026 12:006,5069,13,1
4 nov. 2026 13:006,7073,72,9
4 nov. 2026 14:006,9075,22,5
4 nov. 2026 15:006,7078,22,3
4 nov. 2026 16:005,8084,92,1
4 nov. 2026 17:003,6096,72,1
4 nov. 2026 18:003094,12
4 nov. 2026 19:002,4089,11,8
4 nov. 2026 20:002,2083,61,5
4 nov. 2026 21:0010831,4
4 nov. 2026 22:001,1079,71,5
4 nov. 2026 23:001079,11,5
5 nov. 2026 00:000,9078,51,5
5 nov. 2026 01:000,9077,61,6
5 nov. 2026 02:000,8077,11,5
5 nov. 2026 03:001075,31,6
5 nov. 2026 04:001075,11,8
5 nov. 2026 05:001,1074,41,7
5 nov. 2026 06:001,3074,22,1
5 nov. 2026 07:001075,31,8
5 nov. 2026 08:002,1071,81,5
5 nov. 2026 09:005,7067,11,3
5 nov. 2026 10:008,5053,41,9
5 nov. 2026 11:009,3055,41,9
5 nov. 2026 12:009,80611,6
5 nov. 2026 13:0010,3065,31,6
5 nov. 2026 14:0010,4067,81,5
5 nov. 2026 15:009,9070,61,5
5 nov. 2026 16:009075,41,4
5 nov. 2026 17:006,4087,11,2
5 nov. 2026 18:005,2086,80,9
5 nov. 2026 19:005,1081,30,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
2/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
2 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: 0 °C · 59 h

3 nov. 2026 14:17 → 3 nov. 2026 14:17

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

930 m1,3°C1 330 m−0,7°C1 730 m−3,5°C0°C · ≈ 1 190 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 190 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00

930 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 330 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 730 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

930 m

0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · 1°C
21—Över gränsvärdet · 0,2°C
22—Över gränsvärdet · −0,2°C
23—Över gränsvärdet · −0,1°C
00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,8°C
02—Över gränsvärdet · 1,1°C
03—Över gränsvärdet · 1,1°C
04—Över gränsvärdet · 1,3°C
05—Över gränsvärdet · 1,1°C
06—Över gränsvärdet · 1,2°C
07—Över gränsvärdet · 1,1°C
1 330 m

2 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · −1°C
21—Över gränsvärdet · −1,7°C
22✓Lämpligt väder · −2,2°C
23✓Lämpligt väder · −2,1°C
00—Över gränsvärdet · −1,7°C
01—Över gränsvärdet · −1,2°C
02—Över gränsvärdet · −0,9°C
03—Över gränsvärdet · −0,9°C
04—Över gränsvärdet · −0,7°C
05—Över gränsvärdet · −0,9°C
06—Över gränsvärdet · −0,8°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C
1 730 m

12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −3,8°C
21✓Lämpligt väder · −4,5°C
22✓Lämpligt väder · −5°C
23✓Lämpligt väder · −4,9°C
00✓Lämpligt väder · −4,5°C
01✓Lämpligt väder · −4°C
02✓Lämpligt väder · −3,6°C
03✓Lämpligt väder · −3,6°C
04✓Lämpligt väder · −3,4°C
05✓Lämpligt väder · −3,6°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,5°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−0,7°
Modellerat

Snötillverkningspotential

2 / 48 h

Längsta köldfönster: 2 h

Timprognos för temperatur−0,7 °C
Timprognos för temperatur−4°0°13°3 nov. 205 nov. 19
1 330 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−1,6° / −0,7°0 mm (4 h)
4 nov. 2026−1° / 6,9°0 mm (24 h)
5 nov. 20260,8° / 10,4°0 mm (20 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:32 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på berget
930 m1 330 m1 730 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 20:00 — 6 nov. 2026 07:0059 h · 1 330 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar0 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 3,5 °C
Senaste prognos: 3,5 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 2 h
Senaste prognos: 2 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,5 °C3,5 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat2 h2 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

930 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
1 330 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17
1 730 mAktuell prognos3 nov. 2026 14:17

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations

Abondance · Essert — map-reviewed lift and piste subsetRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:53:47

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Partial map-reviewed inventory; 0 reviewed records absent from this response. Missing records have no inferred operating state.

Liftstatus
  • TC DE L'ESSERT · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • TK GRAND FREMOUX · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • TK PETIT FREMOUX · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Piststatus
  • PETIT FREMOUX · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • GRAND FREMOUX · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • LES FOLLYS · Okänt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations

Abondance · Essert — map-reviewed lift and piste subset3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:53:47

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Abondance?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Abondance?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Lär känna berget

Ett schematiskt berg och en by, inte en karta eller aktuella förhållanden.

Lokalt skidområde
Essert[2]
Förbindelse
Navette · Portes du Soleil[1]
Skidområdets höjd enligt kartan
930–1,730 m[2]

Inför din skiddag

Hur når man det större området?

Den regionala turistbyrån beskriver en regelbunden skyttelbuss till Portes du Soleil. Kontrollera aktuell trafik.[1]

Vad visar den lokala pistkartan?

Den officiella Essertkartan beskriver pister från nybörjar- till avancerad nivå samt ett övningsområde.[2]

Är prognostiserat snöfall ett uppmätt snödjup?

Nej. Det är en modelluppskattning, inte en mätning av snön på marken.[4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Abondance · SkidområdePortes du Soleil
  2. L’Essert · PistkartaPortes du Soleil
  3. Abondance · Väder-, lift- och pistrapportAbondance
  4. Abondance · Läge och höjdGeoNames