Haute-Savoie · Frankrike

Les Gets

Les Gets ligger mellan skidområdena Chavannes och Mont-Chéry.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Chavannes har förbindelse mot större Portes du Soleil; Mont-Chéry är en separat sektor. Kontrollera driftstatus innan du planerar en förbindelse.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Gets

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 10 °C · 1 482 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 14:17

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognosen modelleras för bypunkten CHEF-LIEU på 1 172 m, inte för den högre snömätstationen eller varje pist.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Europe/Paris · MET Norway

Timprognos för temperatur−2,1 °C
Timprognos för temperatur−5°0°13°3 nov. 205 nov. 19
Prognosvärden timme för timme
Les Gets · 1 482 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 20:00−2,1098,81,4
3 nov. 2026 21:00−2,80971,1
3 nov. 2026 22:00−3096,20,8
3 nov. 2026 23:00−3095,31,1
4 nov. 2026 00:00−2,10900,9
4 nov. 2026 01:00−1,4085,71
4 nov. 2026 02:00−0,8083,31,1
4 nov. 2026 03:00−0,3081,21
4 nov. 2026 04:000,1079,10,8
4 nov. 2026 05:000,2077,10,8
4 nov. 2026 06:000,1076,21,1
4 nov. 2026 07:00−0,1076,71,3
4 nov. 2026 08:000,50771,4
4 nov. 2026 09:003,6070,41,3
4 nov. 2026 10:005,5059,61,3
4 nov. 2026 11:006,5052,51,4
4 nov. 2026 12:007,1051,61,4
4 nov. 2026 13:007,4051,71,6
4 nov. 2026 14:007,4053,11,9
4 nov. 2026 15:006,90561,6
4 nov. 2026 16:005,7064,61,3
4 nov. 2026 17:002,7076,60,9
4 nov. 2026 18:002,20751,1
4 nov. 2026 19:001,5075,21,1
4 nov. 2026 20:000,9077,51,2
4 nov. 2026 21:00−0,30801,3
4 nov. 2026 22:00−0,7080,11,5
4 nov. 2026 23:00−0,9079,91,7
5 nov. 2026 00:00−1,1079,91,7
5 nov. 2026 01:00−1,30801,7
5 nov. 2026 02:00−1,2079,51,8
5 nov. 2026 03:00−0,9078,31,9
5 nov. 2026 04:00−0,6077,81,8
5 nov. 2026 05:00−0,6077,81,9
5 nov. 2026 06:00−0,3077,22,1
5 nov. 2026 07:00−0,4077,11,8
5 nov. 2026 08:000,8073,51,5
5 nov. 2026 09:004,8064,21,8
5 nov. 2026 10:008050,21,4
5 nov. 2026 11:009047,21
5 nov. 2026 12:009,9046,61
5 nov. 2026 13:0010,4046,81,2
5 nov. 2026 14:0010,20,1521,4
5 nov. 2026 15:009,3061,21,2
5 nov. 2026 16:008,4067,11
5 nov. 2026 17:005,30780,6
5 nov. 2026 18:003,8075,90,9
5 nov. 2026 19:003,2074,51,2
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
17/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
10 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 172 m0,2°C1 482 m−2,1°C1 826 m−3,8°C0°C · ≈ 1 199 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 199 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 20:00 → 4 nov. 20:00

1 172 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 482 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 826 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 172 m

0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20—Över gränsvärdet · −0°C
21—Över gränsvärdet · −0,9°C
22—Över gränsvärdet · −1,1°C
23—Över gränsvärdet · −1,2°C
00—Över gränsvärdet · −0,7°C
01—Över gränsvärdet · −0,4°C
02—Över gränsvärdet · 0°C
03—Över gränsvärdet · 0,3°C
04—Över gränsvärdet · 0,6°C
05—Över gränsvärdet · 0,5°C
06—Över gränsvärdet · 0,3°C
07—Över gränsvärdet · 0,2°C
1 482 m

7 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −2,3°C
21✓Lämpligt väder · −3,2°C
22✓Lämpligt väder · −3,4°C
23✓Lämpligt väder · −3,5°C
00✓Lämpligt väder · −3°C
01✓Lämpligt väder · −2,6°C
02✓Lämpligt väder · −2,2°C
03—Över gränsvärdet · −1,9°C
04—Över gränsvärdet · −1,6°C
05—Över gränsvärdet · −1,7°C
06—Över gränsvärdet · −1,8°C
07—Över gränsvärdet · −2°C
1 826 m

12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar

20✓Lämpligt väder · −4°C
21✓Lämpligt väder · −4,9°C
22✓Lämpligt väder · −5,1°C
23✓Lämpligt väder · −5,2°C
00✓Lämpligt väder · −4,7°C
01✓Lämpligt väder · −4,3°C
02✓Lämpligt väder · −3,9°C
03✓Lämpligt väder · −3,5°C
04✓Lämpligt väder · −3,3°C
05✓Lämpligt väder · −3,3°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−2,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

17 / 48 h

Längsta köldfönster: 10 h

Timprognos för temperatur−2,1 °C
Timprognos för temperatur−5°0°13°3 nov. 205 nov. 19
1 482 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 2026−3° / −2,1°0 mm (4 h)
4 nov. 2026−2,1° / 7,4°0 mm (24 h)
5 nov. 2026−1,3° / 10,4°0,1 mm (20 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 14:17 · Hämtat: 3 nov. 16:32 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på berget
1 172 m1 482 m1 826 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 3 nov. 2026 14:17 · Hämtad: 3 nov. 2026 16:32
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Morzine tourism · Morzine and Les Gets bulletin

Les GETS — named source-listed itemsRapport saknas

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:33

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations

Les Gets — map-reviewed lift and piste subsetRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:53:47

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Partial map-reviewed inventory; 0 reviewed records absent from this response. Missing records have no inferred operating state.

Liftstatus
  • TSD CHAVANNES EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • TSD NAUCHETS EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Piststatus
  • AMBRESALLES · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • CYCLAMEN · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • SAUTENAILLES · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
  • CAMPANULE · Rapporterat stängt · Källinformation: Map-reviewed item; individual observation time and access are unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Morzine tourism · Morzine and Les Gets bulletin

Les GETS — named source-listed items3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:33

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Intermaps · selected Portes du Soleil resort operations

Les Gets — map-reviewed lift and piste subset3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
2026-11-03T19:53:47

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Les Gets?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Les Gets?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Den ursprungliga skematiska illustrationen visar skogsklädda sluttningar och en alpby; den är varken karta eller bild av aktuella förhållanden.

Skidsektorer
Chavannes · Mont-Chéry[1]
Större område
Portes du Soleil[1]
Prognospunkt
Byn · 1 172 m[3]

Inför din skiddag

Kan jag åka från Les Gets mot Portes du Soleil?

Chavannes har förbindelse mot Portes du Soleil. Kontrollera aktuella lift- och pistöppningar innan du ger dig av.[1][2]

Beskriver byprognosen hela berget?

Nej. Den gäller en punkt i byn; förhållandena kan skilja sig på högre höjd och mellan sektorer.[3]

Ingår Mont-Chéry i Chavannes?

Mont-Chéry är en separat sektor på andra sidan orten. Kontrollera den officiella kartan och aktuella öppningar när du planerar.[1][2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Les Gets · PistkartaDomaine skiable Les Gets
  2. Les Gets · Lift- och piststatusDomaine skiable Les Gets
  3. Les Gets · Chef-Lieu · Läge och höjdMétéo-France