Haute-Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för La Chapelle d’Abondance

För La Chapelle d’Abondance visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 020 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 5 nov. 02:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för La Chapelle d’Abondance: Liftar: 0 av 9 öppna (Braitaz och Cret-beni; Portes du Soleil official; Hämtad 5 nov. 01:11 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 25 öppna (Braitaz och Cret-beni; Portes du Soleil official; Hämtad 5 nov. 01:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

La Chapelle d’Abondance ligger i Abondancedalen i Portes du Soleil.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 9 öppnaBraitaz och Cret-beni
Pister
0 av 25 öppnaBraitaz och Cret-beni
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Crêt-Béni och Braitaz är separata sektorer med skyttelbuss emellan. Braitaz leder mot Torgon; kontrollera den officiella rapporten för faktisk tillgång.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · La Chapelle d’Abondance

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 10 °C · 1 400 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoser på 1 020, 1 400 och 1 800 m är höjdjusterade modellvärden vid bypunkten (46,29583° N, 6,78802° Ö), inte separata observationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur4,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°13°5 nov. 027 nov. 01
Prognosvärden timme för timme
La Chapelle d’Abondance · 1 400 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 02:004,30644,5
5 nov. 2026 03:004,20654,1
5 nov. 2026 04:004,30654,1
5 nov. 2026 05:004,60644,3
5 nov. 2026 06:004,60644,3
5 nov. 2026 07:004,50654
5 nov. 2026 08:004,80663,7
5 nov. 2026 09:006,60701,5
5 nov. 2026 10:007,60710,4
5 nov. 2026 11:008,80640,6
5 nov. 2026 12:009,80590,8
5 nov. 2026 13:0010,10560,9
5 nov. 2026 14:009,90660,7
5 nov. 2026 15:009,60720,7
5 nov. 2026 16:008,80790,6
5 nov. 2026 17:008,40770,7
5 nov. 2026 18:006,70642,5
5 nov. 2026 19:006,10662,6
5 nov. 2026 20:005,90662,9
5 nov. 2026 21:006,10661,9
5 nov. 2026 22:006,60610,6
5 nov. 2026 23:005,70672
6 nov. 2026 00:005,70722,4
6 nov. 2026 01:005,80752
6 nov. 2026 02:005,30,2812,5
6 nov. 2026 03:005,40,1772,6
6 nov. 2026 04:0050,1811,9
6 nov. 2026 05:003,30871,6
6 nov. 2026 06:003,10851,4
6 nov. 2026 07:002,50881,5
6 nov. 2026 08:002,70861,4
6 nov. 2026 09:003,30881,3
6 nov. 2026 10:004,60781
6 nov. 2026 11:004,80821,2
6 nov. 2026 12:004,60,5871
6 nov. 2026 13:004,11,6881,2
6 nov. 2026 14:003,92890,8
6 nov. 2026 15:003,61,1930,9
6 nov. 2026 16:003,41,1921,2
6 nov. 2026 17:0031,1941,1
6 nov. 2026 18:002,40,6950,3
6 nov. 2026 19:001,80,31000,3
6 nov. 2026 20:001,60,1990,6
6 nov. 2026 21:001,80,2960,3
6 nov. 2026 22:001,80,4980
6 nov. 2026 23:001,50,31000,3
7 nov. 2026 00:001,20,31000,3
7 nov. 2026 01:00101000,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h

4 nov. 2026 13:00 → 4 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 020 m4,1°C1 400 m4,3°C1 800 m1,7°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 02:00 → 6 nov. 02:00

1 020 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 020 m

0 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02—Över gränsvärdet · 1,5°C
03—Över gränsvärdet · 1,7°C
04—Över gränsvärdet · 1,7°C
05—Över gränsvärdet · 1,6°C
06—Över gränsvärdet · 1,7°C
07—Över gränsvärdet · 1,5°C
1 400 m

0 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02—Över gränsvärdet · 1,2°C
03—Över gränsvärdet · 1,2°C
04—Över gränsvärdet · 1,3°C
05—Över gränsvärdet · 1,5°C
06—Över gränsvärdet · 1,5°C
07—Över gränsvärdet · 1,5°C
1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 6/6 bedömda timmar

02—Över gränsvärdet · −1,2°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1,1°C
05—Över gränsvärdet · −0,8°C
06—Över gränsvärdet · −1,1°C
07—Över gränsvärdet · −0,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

4,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur4,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°13°5 nov. 027 nov. 01
1 400 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20264,2° / 10,1°0 mm (22 h)
6 nov. 20261,5° / 5,8°9,7 mm (24 h)
7 nov. 20261° / 1,2°0,3 mm (2 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 19:00 · Hämtat: 4 nov. 21:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 020 m1 400 m1 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 02:00 — 7 nov. 2026 16:0062 h · 1 400 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 4,3 °C
Senaste prognos: 4,4 °C
Total nederbördPrognos
+0,3 mmTidigare prognos: 10,3 mm
Senaste prognos: 10,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos4,3 °C4,4 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos10,3 mm10,6 mm+0,3 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 020 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
1 400 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
1 800 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Portes du Soleil · Drift · La Chapelle sector

Braitaz och Cret-beniRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 9

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast namngivna liftar och alpina pister i utvalda sektorer; förbindelser och andra aktiviteter är undantagna.

Liftstatus
  • Tc la panthiaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Ts de braitaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tsd cret-beni · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Ts les fontaines · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tk la combe · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tk le bambi · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tk le dahu · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tk les pres 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tk les pres 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • Marmotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Accès braitaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Belette · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Blanchot haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Boardercross braitaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Blanchot bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Stade slalom · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Lynx · Rapporterat stängt · Källinformation: Braitaz; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Bamby · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Dahu · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Ourson · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Pingouin · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Biche bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Biche haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Hermine · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Huski 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Huski 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Renard · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Sanglier · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Stade slalom · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Chable · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Cerf bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Cerf haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Loup · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Cerf intermédiaire · Rapporterat stängt · Källinformation: Cret-beni; Post listad av källan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Châtel NIVO · nearby measurement, outside La Chapelle d’AbondanceArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
19 apr. 2026 10:49
Källrapporterade värden
Mätplatscm
CHATEL NIVO (1 700 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.37
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Portes du Soleil · Drift · La Chapelle sector

Braitaz och Cret-beni5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 9

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Portes du Soleil · Drift · La Chapelle sector

Braitaz och Cret-beni4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 9

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Portes du Soleil · Drift · La Chapelle sector

Braitaz och Cret-beni3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 9

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Châtel NIVO · nearby measurement, outside La Chapelle d’Abondance4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
19 apr. 2026 10:49
Källrapporterade värden
Mätplatscm
CHATEL NIVO (1 700 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.37
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i La Chapelle d’Abondance?

För La Chapelle d’Abondance visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 020 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 5 nov. 02:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i La Chapelle d’Abondance?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för La Chapelle d’Abondance. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i La Chapelle d’Abondance?

Liftar: 0 av 9 öppna (Braitaz och Cret-beni; Portes du Soleil official; Hämtad 5 nov. 01:11 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 25 öppna (Braitaz och Cret-beni; Portes du Soleil official; Hämtad 5 nov. 01:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Lär känna berget

En schematisk dal med två bergssidor, inte en karta eller aktuella förhållanden.

Sektorer
Crêt-Béni · Braitaz[1]
Förbindelse
Braitaz · Torgon[1]
Skidområdets höjd enligt kartan
1 020–1 800 m[2]

Inför din skiddag

Är sektorerna sammanbundna med skidor?

Nej. Kommunen beskriver en skyttelbuss mellan Crêt-Béni och tillfarten till Braitaz.[1]

Hur når man det större området från Braitaz?

Enligt kommunen via Torgon mot Portes du Soleil; kontrollera rapporten före resan.[1]

Är prognosen en snödjupsmätning?

Nej. Den är en modelluppskattning.[4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. La Chapelle d’Abondance · SkidområdeLa Chapelle d’Abondance
  2. La Chapelle d’Abondance · PistkartaPortes du Soleil
  3. La Chapelle d’Abondance · Lift- och piststatusPortes du Soleil
  4. La Chapelle d’Abondance · Läge och höjdGeoNames
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo