Haute-Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Montriond

För Montriond visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 208 m, 0 mm på 1 750 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Montriond och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Gondolen i Ardent ger tillgång till Les Lindarets ovanför Montriond.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 11 dec. · om 36 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Montriond ingår i Portes du Soleil. De granskade kartposterna för Ardent och Cuboré är bara ett urval; kontrollera officiella öppningar innan du planerar en förbindelse.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Montriond

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

0 – 9 °C · 1 750 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognosen modelleras vid gondolens dalstation i Ardent på 1 208 m, inte vid en väderstation eller för varje sluttning.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur8,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°5 nov. 127 nov. 11
Prognosvärden timme för timme
Montriond · 1 750 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 12:008,20570,3
5 nov. 2026 13:008,60560,9
5 nov. 2026 14:008,70551,1
5 nov. 2026 15:008,20640,9
5 nov. 2026 16:007,40730,7
5 nov. 2026 17:006,10780,6
5 nov. 2026 18:004,50721,2
5 nov. 2026 19:003,80691,6
5 nov. 2026 20:003,30721,4
5 nov. 2026 21:003,20721,2
5 nov. 2026 22:002,80741,1
5 nov. 2026 23:002,70721,1
6 nov. 2026 00:002,50741,1
6 nov. 2026 01:002,30740,8
6 nov. 2026 02:002,30740,8
6 nov. 2026 03:002,30710,5
6 nov. 2026 04:001,80750,9
6 nov. 2026 05:001,90751,4
6 nov. 2026 06:001,30780,5
6 nov. 2026 07:0010790,8
6 nov. 2026 08:000,90801,1
6 nov. 2026 09:002,30800,6
6 nov. 2026 10:004,20720,3
6 nov. 2026 11:005,30730,8
6 nov. 2026 12:005,70751,1
6 nov. 2026 13:005,20801,6
6 nov. 2026 14:004,70882,2
6 nov. 2026 15:003,50,1901
6 nov. 2026 16:002,41,6891,2
6 nov. 2026 17:001,60,4901,1
6 nov. 2026 18:001,60,1870,8
6 nov. 2026 19:000,70,2931,4
6 nov. 2026 20:000,60,6950,8
6 nov. 2026 21:000,40,6960,8
6 nov. 2026 22:000,50,4960,5
6 nov. 2026 23:000,30,3980,2
7 nov. 2026 00:000,10,3970,5
7 nov. 2026 01:0000960,9
7 nov. 2026 02:000,30950,4
7 nov. 2026 03:000,60940,1
7 nov. 2026 04:000,40981,1
7 nov. 2026 05:000,50990,9
7 nov. 2026 06:000,701000,3
7 nov. 2026 07:000,901000,8
7 nov. 2026 08:001,10991,3
7 nov. 2026 09:001,40981,7
7 nov. 2026 10:0020951,5
7 nov. 2026 11:003,10900,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 63 h

5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 208 m9,4°C1 750 m8,2°C2 200 m5,1°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 12:00 → 6 nov. 12:00

1 208 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 750 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 208 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 2,6°C
19—Över gränsvärdet · 2,7°C
20—Över gränsvärdet · 2,7°C
21—Över gränsvärdet · 2,6°C
22—Över gränsvärdet · 2,5°C
23—Över gränsvärdet · 2°C
00—Över gränsvärdet · 1,9°C
01—Över gränsvärdet · 1,8°C
02—Över gränsvärdet · 2°C
03—Över gränsvärdet · 1,8°C
04—Över gränsvärdet · 1,5°C
05—Över gränsvärdet · 1,4°C
06—Över gränsvärdet · 1,5°C
07—Över gränsvärdet · 1,2°C
1 750 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 2°C
19—Över gränsvärdet · 1,1°C
20—Över gränsvärdet · 0,9°C
21—Över gränsvärdet · 0,8°C
22—Över gränsvärdet · 0,6°C
23—Över gränsvärdet · 0,3°C
00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,1°C
02—Över gränsvärdet · 0,1°C
03—Över gränsvärdet · −0,1°C
04—Över gränsvärdet · −0,3°C
05—Över gränsvärdet · −0,2°C
06—Över gränsvärdet · −0,6°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C
2 200 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,4°C
19—Över gränsvärdet · 0,2°C
20—Över gränsvärdet · −0,3°C
21—Över gränsvärdet · −0,7°C
22—Över gränsvärdet · −1°C
23—Över gränsvärdet · −1°C
00—Över gränsvärdet · −1,1°C
01—Över gränsvärdet · −1,2°C
02—Över gränsvärdet · −1,3°C
03—Över gränsvärdet · −1,4°C
04—Över gränsvärdet · −1,5°C
05—Över gränsvärdet · −1,7°C
06—Över gränsvärdet · −1,8°C
07—Över gränsvärdet · −1,9°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

8,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur8,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°5 nov. 127 nov. 11
1 750 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20262,7° / 8,7°0 mm (12 h)
6 nov. 20260,3° / 5,7°4,3 mm (24 h)
7 nov. 20260° / 3,1°0,3 mm (12 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 08:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 208 m1 750 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 12:00 — 8 nov. 2026 03:0063 h · 1 750 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 2,5 °C
Senaste prognos: 2,6 °C
Total nederbördPrognos
+0,1 mmTidigare prognos: 4,5 mm
Senaste prognos: 4,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0,5 mmTidigare prognos: 0,8 mm
Senaste prognos: 1,3 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos2,5 °C2,6 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos4,5 mm4,6 mm+0,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0,8 mm1,3 mm+0,5 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 208 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 750 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Intermaps · Drift i utvalda orter i Portes du Soleil

Montriond · Ardent och Cuboré — lift- och pisturval granskat mot kartanRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 11:26

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Delvis kartgranskat bestånd; granskade poster som saknas i det här svaret: 0. För saknade poster antas inget driftläge.

Liftstatus
  • TS3 CUBORE MONTRIOND · Rapporterat stängt · Källinformation: Post granskad mot kartan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • TLC ARDENT · Okänt · Källinformation: Post granskad mot kartan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • CUBORE MONTRIOND · Okänt · Källinformation: Post granskad mot kartan; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz · nearby measurement, outside MontriondArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 09:30
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Avoriaz (1 768 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.125
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift i utvalda orter i Portes du Soleil

Montriond · Ardent och Cuboré — lift- och pisturval granskat mot kartan5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 11:26

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Intermaps · Drift i utvalda orter i Portes du Soleil

Montriond · Ardent och Cuboré — lift- och pisturval granskat mot kartan4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
4 nov. 2026 23:54

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Intermaps · Drift i utvalda orter i Portes du Soleil

Montriond · Ardent och Cuboré — lift- och pisturval granskat mot kartan3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 23:57

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz · nearby measurement, outside Montriond5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 09:30
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Avoriaz (1 768 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.125
Officiell källa ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz · nearby measurement, outside Montriond4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 09:30
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Avoriaz (1 768 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.125
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Montriond?

För Montriond visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 208 m, 0 mm på 1 750 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Montriond?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Montriond. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Montriond?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Montriond. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Den ursprungliga schematiska illustrationen visar en skogsklädd dal och en bergslift; den är varken karta eller bild av aktuella förhållanden.

Tillgång
Ardent · Les Lindarets[1]
Större område
Portes du Soleil[2]
Prognospunkt
Ardents dalstation · 1 208 m[4][5]

Inför din skiddag

Hur når jag Les Lindarets?

Gondolen i Ardent ger tillgång till Les Lindarets. Kontrollera driften före resan.[1][3]

Beskriver prognosen varje sluttning?

Nej. Den gäller en modellerad punkt i Ardent; vädret kan skilja sig mellan höjder och väderstreck.[4][5]

Täcker karturvalet hela skidområdet?

Nej. Ardent och Cuboré är ett granskat urval; se den officiella rapporten för större täckning.[3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Ardent · Tillträdesvillkor för skidåkningVallée d’Aulps Tourisme
  2. Montriond · SkidområdePortes du Soleil
  3. Montriond · Lift- och piststatusPortes du Soleil
  4. Ardent · Läge och höjdVallée d’Aulps Tourisme via Cirkwi
  5. Ardent · Läge och höjdPortes du Soleil
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo