Valais · De schweiziske Alper · Schweiz
Bruson: sneprognose og vejret
For Bruson viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.080 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Bruson: Lifte: 0 af 4 åbne (Kildens sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 13.40 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 9 åbne (Kildens sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 13.40 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Bruson er den mindste sektor i 4 Vallées: en landsby på cirka 1.080 m med fire egne lifte, nået fra Le Châble, dalbyen under Verbier. Det er en selvstændig indgang til Val de Bagnes, ikke en forstad til Verbier.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 4 åbneKildens sektor: Bruson
- Pister
- 0 af 9 åbneKildens sektor: Bruson
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 12. dec. · om 38 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Liverapporten opfører Bruson for sig med fire lifte (Châble-Mayens de Bruson, Moay, Pasay og Grand-Tsai) og ni pister. Ingen lifte i Verbier, La Tzoumaz eller Mont-Fort indgår i tallene.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Bruson
1 – 8 °C · 1.600 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.080, 1.600 og 2.200 m er modelestimater for landsbyen Bruson (46,06621° N, 7,21863° Ø). Det øverste niveau ligger lige under de 2.220 m pistehøjde, som Valais Tourism oplyser for sektoren.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,5 | 0 | 70 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 4,1 | 0 | 74 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 3,4 | 0 | 73 | 0,7 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 2,7 | 0 | 75 | 0,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 1,9 | 0 | 76 | 0,7 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 1,5 | 0 | 74 | 0,2 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0 | 74 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 1,2 | 0 | 71 | 0,5 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0 | 71 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,7 | 0 | 71 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0,8 | 0 | 71 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1 | 0 | 70 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,7 | 0 | 71 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,9 | 0 | 70 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0,8 | 0 | 71 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 1 | 0 | 70 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,7 | 0 | 71 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 0,9 | 0 | 69 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1 | 0 | 70 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,9 | 0 | 69 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 5,9 | 0 | 68 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,5 | 0 | 65 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 6,5 | 0 | 68 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 6,7 | 0 | 69 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 6,9 | 0 | 66 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,5 | 0 | 59 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 7,7 | 0 | 56 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 7 | 0 | 62 | 1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 5,7 | 0 | 65 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 5,4 | 0 | 64 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 5 | 0 | 63 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 4,2 | 0 | 66 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 4,3 | 0 | 66 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 3,7 | 0 | 69 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 4,2 | 0 | 65 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 4,6 | 0 | 63 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 4,3 | 0 | 63 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 4,1 | 0 | 67 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 4,2 | 0 | 67 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 4,2 | 0 | 67 | 1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 3,9 | 0 | 69 | 1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 3,6 | 0 | 71 | 1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 3,3 | 0 | 75 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 4,1 | 0 | 76 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 5,7 | 0 | 69 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 6,9 | 0 | 66 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 7,3 | 0 | 67 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 7,8 | 0 | 67 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,6°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.004,5°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.008,6°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 14.00 → 5. nov., 14.00
1.080 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,5°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,7° / 4,5° | 0 mm (10 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,7° / 7,7° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 3,3° / 7,8° | 0 mm (14 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: BrusonMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 13.35
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · 0 / 9
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Sektoroversigt meldt af udbyderen. Adgang og aktuel status er ikke verificeret.
Liftstatus
- Châble-Mayens de Bruson · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Moay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Pasay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Grand-Tsai · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
Pistestatus
- Grand-Tsai · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- La Côt-Bruson · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- La Côt-Le Châble · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Les Otanes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Moay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Monneyeux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Pasay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Pissevache · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Sur le Six · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
SLF · Station Lac des Vaux
Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the BrusonArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 6 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: Bruson4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 13.35
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · 0 / 9
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: Bruson3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 4
Pistestatus · 0 / 9
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SLF · Station Lac des Vaux
Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the Bruson4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 6 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Bruson?
For Bruson viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.080 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Bruson?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Bruson. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Bruson?
Lifte: 0 af 4 åbne (Kildens sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 13.40 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 9 åbne (Kildens sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 13.40 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Valais Tourism beskriver sektoren som en ottesæders gondol, to stolelifte og to tallerkenlifte, med pister op til 2.220 m og 35,4 km offentliggjort længde. Mayens de Bruson, nævnt i gondolens navn, er mellemstationen på vej op.
Før din skidag
Hvordan hænger Bruson sammen med Verbier?
Via Le Châble. Liften Châble-Mayens de Bruson starter i dalbyen, hvor Verbiers lift også ender; liverapporten placerer dem i forskellige sektorer. Tjek hver lift for sig.[1]
Er Bruson adskilt fra 4 Vallées?
Nej. Operatøren opfører Bruson som en af fire rapportsektorer, den mindste, med 4 af 35 lifte. Den tæller med i 4 Vallées-kortet, men ikke i Verbiers totaler.[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Bruson · Lift- og pistestatusVerbier 4Vallées
- Bruson · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Bruson · Fakta og områdeinformationValais/Wallis Promotion
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo