Valais · De schweiziske Alper · Schweiz

La Tzoumaz: sneprognose og vejret

For La Tzoumaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.510 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,2 mm i 2.354 m i de 24 timer fra 5. nov., 02.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for La Tzoumaz: Lifte: 0 af 7 åbne (Kildens sektor: La Tzoumaz; Verbier 4Vallées; Hentet 5. nov., 01.11 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 13 åbne (Kildens sektor: La Tzoumaz; Verbier 4Vallées; Hentet 5. nov., 01.11 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

La Tzoumaz er en schweizisk destination i 4 Vallées.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 7 åbneKildens sektor: La Tzoumaz
Pister
0 af 13 åbneKildens sektor: La Tzoumaz
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 5. dec. · om 30 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Den officielle liverapport viser sektoren La Tzoumaz – Savoleyres separat; tjek åbninger og forbindelser før rejsen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · La Tzoumaz

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 5 °C · 2.000 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 19.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoser ved 1.510 / 2.000 / 2.354 m er højdejusterede modelestimater ved La Tzoumaz · Rue Centrale 28 (46,1439695° N, 7,233527° Ø), ikke separate målinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-1 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°5. nov., 027. nov., 01
Prognoseværdier time for time
La Tzoumaz · 2.000 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 02.00-10761,9
5. nov. 2026, 03.00-0,70751,9
5. nov. 2026, 04.00-0,80761,7
5. nov. 2026, 05.00-0,90761,9
5. nov. 2026, 06.00-0,80761,9
5. nov. 2026, 07.00-0,50741,7
5. nov. 2026, 08.00-0,40752
5. nov. 2026, 09.000,80720,7
5. nov. 2026, 10.002,40690,5
5. nov. 2026, 11.003,80620,7
5. nov. 2026, 12.004,30610,9
5. nov. 2026, 13.004,70610,8
5. nov. 2026, 14.0050630,7
5. nov. 2026, 15.004,80640,3
5. nov. 2026, 16.003,90720,2
5. nov. 2026, 17.002,80740,4
5. nov. 2026, 18.002,10720,9
5. nov. 2026, 19.001,90721,3
5. nov. 2026, 20.001,60771,6
5. nov. 2026, 21.0020741
5. nov. 2026, 22.001,90740,7
5. nov. 2026, 23.0020740,5
6. nov. 2026, 00.001,90,1751
6. nov. 2026, 01.001,60,1811,2
6. nov. 2026, 02.001,90,1780,8
6. nov. 2026, 03.0020,2821
6. nov. 2026, 04.002,30,3871,5
6. nov. 2026, 05.002,30,3921,5
6. nov. 2026, 06.002,20911,3
6. nov. 2026, 07.002,10911,4
6. nov. 2026, 08.002,10901,7
6. nov. 2026, 09.002,70911,3
6. nov. 2026, 10.003,30831,9
6. nov. 2026, 11.003,10862,1
6. nov. 2026, 12.002,40,1912
6. nov. 2026, 13.001,90,6952,1
6. nov. 2026, 14.0011,5962,3
6. nov. 2026, 15.001,41971,8
6. nov. 2026, 16.000,70,5982,1
6. nov. 2026, 17.000,31,4971,9
6. nov. 2026, 18.000,10,8971,4
6. nov. 2026, 19.0000,9971,1
6. nov. 2026, 20.00-0,10,8970,6
6. nov. 2026, 21.00-0,31,2980,8
6. nov. 2026, 22.00-0,41,5980,9
6. nov. 2026, 23.00-0,51,5971
7. nov. 2026, 00.00-0,61,2970,9
7. nov. 2026, 01.00-0,70,7970,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,1 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
7/48 h
Længste sammenhængende periode
7 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 62 h

4. nov. 2026, 13.00 → 4. nov. 2026, 19.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.510 m2,2°C2.000 m-1°C2.354 m-3,3°C0°C · ≈ 1.847 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.847 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 02.00 → 6. nov., 02.00

1.510 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.354 m

0,2 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.510 m

0 h · Egnet vejr · 6/6 vurderede timer

02—Over vurderingens grænse · -0,5°C
03—Over vurderingens grænse · -0,4°C
04—Over vurderingens grænse · -0,5°C
05—Over vurderingens grænse · -0,5°C
06—Over vurderingens grænse · -0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C
2.000 m

6 h · Egnet vejr · 6/6 vurderede timer

02✓Egnet vejr · -2,9°C
03✓Egnet vejr · -2,7°C
04✓Egnet vejr · -2,7°C
05✓Egnet vejr · -2,8°C
06✓Egnet vejr · -2,7°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C
2.354 m

6 h · Egnet vejr · 6/6 vurderede timer

02✓Egnet vejr · -5,1°C
03✓Egnet vejr · -4,9°C
04✓Egnet vejr · -4,9°C
05✓Egnet vejr · -5°C
06✓Egnet vejr · -4,9°C
07✓Egnet vejr · -4,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

7 / 48 h

Længste kuldeperiode: 7 h

Temperaturprognose time for time-1 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°5. nov., 027. nov., 01
2.000 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 2026-1° / 5°0 mm (22 h)
6. nov. 2026-0,5° / 3,3°12,8 mm (24 h)
7. nov. 2026-0,7° / -0,6°1,9 mm (2 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 19.00 · Hentet: 4. nov., 21.18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.510 m2.000 m2.354 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 02.00 — 7. nov. 2026, 16.0062 h · 2.000 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 1,1 °C
Seneste prognose: 1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,2 mmTidligere prognose: 17,3 mm
Seneste prognose: 17,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,2 mmTidligere prognose: 11,3 mm
Seneste prognose: 11,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 7 h
Seneste prognose: 7 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,1 °C1 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose17,3 mm17,5 mm+0,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret11,3 mm11,5 mm+0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret7 h7 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.510 mNy prognose4. nov. 2026, 19.00
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 19.00
2.354 mNy prognose4. nov. 2026, 19.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Televerbier · named winter sectors

Kildens sektor: La TzoumazMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 01.10

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7

Pistestatus · 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Sektoroversigt meldt af udbyderen. Adgang og aktuel status er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Tapis Tzoumaz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • La Tzoumaz-Savoleyres · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Etablons · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Taillay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Tournelle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Piguet Galland (Télémixte Planards-Savoleyres) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
Pistestatus
  • Combe du Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Croix de coeur - Planards · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Cœur inférieur · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Cœur supérieur · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Etablons · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Planards · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Planards-Carrefour · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Planards-Esserts · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Route du Marteau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Saxon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Sud · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Taillay · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
  • Tournelle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Station Lac des Vaux

Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the La TzoumazArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.6
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Televerbier · named winter sectors

Kildens sektor: La Tzoumaz5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 01.10

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7

Pistestatus · 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Televerbier · named winter sectors

Kildens sektor: La Tzoumaz4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.50

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7

Pistestatus · 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Televerbier · named winter sectors

Kildens sektor: La Tzoumaz3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.55

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7

Pistestatus · 0 / 13

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Station Lac des Vaux

Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the La Tzoumaz4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.6
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i La Tzoumaz?

For La Tzoumaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.510 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,2 mm i 2.354 m i de 24 timer fra 5. nov., 02.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i La Tzoumaz?

Lifte: 0 af 7 åbne (Kildens sektor: La Tzoumaz; Verbier 4Vallées; Hentet 5. nov., 01.11 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 13 åbne (Kildens sektor: La Tzoumaz; Verbier 4Vallées; Hentet 5. nov., 01.11 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · De schweiziske Alper · Schweiz

Lær bjerget at kende

Skemaet for La Tzoumaz er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
La Tzoumaz · Rue Centrale 28[2]
Skiområde
4 Vallées[1]
Rapportsektor
La Tzoumaz – Savoleyres[1]

Før din skidag

Dækker meldingen for La Tzoumaz hele området 4 Vallées?

Operatøren oplister sektorer hver for sig, og La Tzoumaz er en af dem. Tjek den relevante sektor og forbindelserne før rejsen.[1]

Er liftene og pisterne ved La Tzoumaz altid åbne?

Nej. Se aktuel status i den officielle liverapport.[1]

Er prognosen for La Tzoumaz en målt snedybde?

Nej. Værdierne for La Tzoumaz er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. La Tzoumaz · Lift- og pistestatusVerbier 4Vallées
  2. La Tzoumaz · Placering og højdePapill’on
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo