Valais · De schweiziske Alper · Schweiz
Verbier: sneprognose og vejret
For Verbier viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0,2 mm i 2.200 m og 0,2 mm i 2.550 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Verbier: Lifte: 0 af 17 åbne (Kildens sektor: Verbier; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 28 åbne (Kildens sektor: Verbier; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Verbier er feriebyen i 4 Vallées på cirka 1.500 m og nås fra dalbyen Le Châble med liften Le Châble–Verbier. Prognosen gælder kun Verbier-siden, ikke Nendaz, Veysonnaz eller Thyon.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 17 åbneKildens sektor: Verbier
- Pister
- 0 af 28 åbneKildens sektor: Verbier
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Operatørens liverapport deler 4 Vallées i fire sektorer: Verbier, La Tzoumaz, Bruson og en fælles sektor 4 Vallées. Verbier-listen har 17 lifte og 28 pister, uden Mont-Fort og Siviez-siden.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Verbier
-2 – 7 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 08.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.500, 2.200 og 2.550 m er højdejusterede modelestimater for Lac des Vaux (46,105287° N, 7,269918° Ø). De er ikke vejrstationer, og toppen af Mont-Fort ligger langt over det højeste niveau.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17 · Europe/Zurich · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 2,6 | 0 | 54,7 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 3 | 0 | 50,4 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 3,2 | 0 | 49,8 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,9 | 0,2 | 51,5 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 3 | 0 | 52,5 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 2,4 | 0 | 56,6 | 2,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0 | 63,2 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 0,3 | 0 | 66,5 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,1 | 0 | 68,6 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -0,7 | 0 | 69,6 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1 | 0 | 70,2 | 3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,3 | 0 | 70,2 | 3 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,5 | 0 | 69,5 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1,5 | 0 | 68,4 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1,1 | 0 | 68,1 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1,1 | 0 | 67,6 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,8 | 0 | 67,1 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,7 | 0 | 67,4 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,7 | 0 | 68,4 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,5 | 0 | 68,8 | 3 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,7 | 0 | 69,9 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,1 | 0 | 70,7 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2 | 0 | 63,9 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 3,6 | 0 | 58,4 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 5 | 0 | 53,9 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 5,9 | 0 | 50,7 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 6,6 | 0 | 48,1 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 7 | 0 | 46,3 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 6,8 | 0 | 46,1 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 6 | 0 | 53,4 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 3,1 | 0 | 59,1 | 2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,3 | 0 | 64 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,2 | 0 | 66,6 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,1 | 0 | 67,9 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,7 | 0 | 67,8 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,9 | 0,9 | 68,3 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,9 | 1,2 | 72,1 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,5 | 0,4 | 72,8 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,4 | 0 | 73,6 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 0,5 | 0 | 75 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,6 | 0 | 75,7 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 0,4 | 0,8 | 78,4 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0 | 0 | 80,1 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,2 | 0 | 80,8 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,4 | 0 | 82,9 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -0,5 | 0 | 84,5 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,2 | 0,2 | 88,2 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,6 | 0,1 | 91,8 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,2 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 17/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 15 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 56 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 08.17
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,5°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.172,6°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.176,8°C
Vind: 2,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.550 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
2,6°Mulighed for sneproduktion
17 / 48 hLængste kuldeperiode: 15 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,5° / 3,2° | 0,2 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 7° | 2,1 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,5° / 0,6° | 1,5 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.17 · Hentet: 4. nov., 08.18 · Europe/Zurich
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 2.200 m · Europe/Zurich
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,2 °CTidligere prognose: 1,3 °C
Seneste prognose: 1,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- -2,7 mmTidligere prognose: 10 mm
Seneste prognose: 7,3 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- Ikke tilgængelig
- Timer med egnet vejrModelleret
- Ikke tilgængelig
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,3 °C | 1,1 °C | -0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 10 mm | 7,3 mm | -2,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
| Timer med egnet vejrModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 03.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17
Hentet: 4. nov. 2026, 08.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: VerbierMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.05
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 17
Pistestatus · 0 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Sektoroversigt meldt af udbyderen. Adgang og aktuel status er ikke verificeret.
Liftstatus
- Le Châble-Verbier · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Barnes Line · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Médran 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Funispace · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Mont-Gelé · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Mayentzet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Attelas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chaux-Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chaux 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lac des Vaux 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lac des Vaux 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chassoure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Moulins · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Esserts · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Tapis Esserts · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Tapis Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
Pistestatus
- Attelas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Bleue à Fernand · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chassoure-Tortin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chaux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Chaux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Clambin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Col des Mines · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Combe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Esserts · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Etiértses · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- FIS - inférieure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- FIS - intermédiaire · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- FIS - supérieure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Fontanet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Grand Creux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Hattey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lacs · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lacs · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lacs · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Lacs II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Mont-Gelé-Chaux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Mont-Gelé-Tortin (Grande Journée) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Moulins · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Piste des Profs · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Route de Médran · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Tsarbonné · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
- Vallon d'Arbi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af kilden; adgang og driftsforhold er ikke uafhængigt verificeret.
SLF · Station Lac des Vaux
Station Lac des VauxArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 6 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: Verbier4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.05
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 17
Pistestatus · 0 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Televerbier · named winter sectors
Kildens sektor: Verbier3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.55
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 17
Pistestatus · 0 / 28
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SLF · Station Lac des Vaux
Station Lac des Vaux4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Lac des Vaux (2.550 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 6 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Verbier?
For Verbier viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0,2 mm i 2.200 m og 0,2 mm i 2.550 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Verbier?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Verbier. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Verbier?
Lifte: 0 af 17 åbne (Kildens sektor: Verbier; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 28 åbne (Kildens sektor: Verbier; Verbier 4Vallées; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Sektor Verbier nævner blandt andet Médran 2, Funispace, Attelas, Mont-Gelé, Chaux-Express og to lifte ved Lac des Vaux. Mont-Fort, 4 Vallées’ højeste punkt på 3.330 m, hører under den separate sektor 4 Vallées. Selve Mont Gelé har ingen markerede pister.
Før din skidag
Hvilke lifte opfører liverapporten for Verbier?
Sektor Verbier opfører 17 lifte, fra Le Châble-Verbier og Barnes Line til Médran 2, Funispace, Attelas og båndene Esserts og Rouge. Mont-Fort, Gentianes og Tortin ligger i den separate sektor 4 Vallées.[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Verbier · Lift- og pistestatusVerbier 4Vallées
- SLF · Lac des Vaux · Placering og højdeSLF
- Verbier · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo