Valais · Schweiz
Nendaz: sneprognose og vejret
For Nendaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.400 m, 0 mm i 2.203 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde
Meldte forhold for Nendaz: Lifte: Antal åbne ukendt · 15 angivet (Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 17.09 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 21 angivet (Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 17.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Nendaz breder sig over et plateau på cirka 1.300 til 1.500 m i det midterste Valais, og gondolbanen Tracouet er byens egen vej op i 4 Vallées. Højere oppe ligger Siviez, hvor operatøren fører liftene Siviez–Plan du Fou og Tortin.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 15 angivetNendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent
- Pister
- Antal åbne ukendt · 21 angivetNendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: De 220 km for Printse dækker Nendaz, Veysonnaz og Thyon samlet, og de 410 km for 4 Vallées tilføjer Verbier. Liverapporten har ingen egen sektor for Nendaz, så totalerne beskriver aldrig Nendaz alene.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Nendaz
-2 – 3 °C · 2.203 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Højderne 1.400, 2.203 og 2.500 m er modelestimater for Combatzeline (46,143184° N, 7,335297° Ø), SLF-stationen der bruges som prognosepunkt. Toppen af Siviez–Plan du Fou på 2.430 m ligger mellem det midterste og det øverste niveau.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 18.00 | -0,8 | 0 | 77 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -0,8 | 0 | 76 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,2 | 0 | 76 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,4 | 0 | 79 | 0,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,2 | 0 | 71 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1,4 | 0 | 75 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1,4 | 0 | 74 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1,5 | 0 | 75 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -1 | 0 | 70 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0 | 67 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -1,1 | 0 | 72 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -1 | 0 | 69 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,8 | 0 | 69 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,9 | 0 | 69 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,6 | 0 | 68 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,4 | 0 | 69 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 0,3 | 0 | 69 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 1,4 | 0 | 64 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 2,5 | 0 | 58 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 2,8 | 0 | 57 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 3,2 | 0 | 58 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 3,3 | 0 | 59 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,1 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,1 | 0 | 73 | 0,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,7 | 0 | 73 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,4 | 0 | 70 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 1,2 | 0 | 68 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,6 | 0 | 69 | 1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0 | 0 | 72 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,3 | 0 | 72 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,3 | 0 | 73 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0,9 | 0 | 71 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1 | 0 | 72 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 0,6 | 0,1 | 83 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,1 | 0,3 | 86 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 0,8 | 0,3 | 90 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 0,3 | 0 | 89 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,1 | 0 | 86 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,4 | 0 | 83 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,9 | 0 | 88 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 1,6 | 0 | 92 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,2 | 0 | 90 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 1,2 | 0,1 | 93 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 0,7 | 0,4 | 97 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,3 | 0,5 | 99 | 1 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -0,1 | 0,6 | 100 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -0,3 | 0,4 | 100 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,5 | 0,7 | 100 | 1,2 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 19/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 17 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,4 °C · 66 h
4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Zurich
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,3°C
Vind: 1,1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00-0,8°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.003,2°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00
1.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.203 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,8°Mulighed for sneproduktion
19 / 48 hLængste kuldeperiode: 17 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,4° / -0,8° | 0 mm (6 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 3,3° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -0,5° / 2,2° | 3,4 mm (18 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 17.17 · Europe/Zurich
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,4°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 18.00 — 7. nov. 2026, 12.0066 h · 2.203 m · Europe/Zurich
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,4 °CTidligere prognose: -0,6 °C
Seneste prognose: -0,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- -5 mmTidligere prognose: 15,4 mm
Seneste prognose: 10,4 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -5,3 mmTidligere prognose: 14,1 mm
Seneste prognose: 8,8 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -4 hTidligere prognose: 34 h
Seneste prognose: 30 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,6 °C | -0,3 °C | +0,4 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 15,4 mm | 10,4 mm | -5 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 14,1 mm | 8,8 mm | -5,3 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 34 h | 30 h | -4 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00
Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 17.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Infosnow · Lokal oversigt · Nendaz
Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absentMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 15
Pistestatus · — / 21
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Offentliggjort lokal positivliste; manglende anmodede poster: 6; udeladte ikke-alpine poster: 2. For manglende poster udledes ingen status.
Liftstatus
- Alpage · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis de Tracouet · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Dent · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Jean-Pierre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Aviation · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Prarion - Plan du Fou · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Combatseline · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Siviez - Plan du Fou · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tortin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tracouet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis de Siviez · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Prarion-Tracouet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis du lac · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- Petite Jean-Pierre · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Dent · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- L'Alpage · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tortin-Siviez · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tapis roulant Tracouet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Baby-lift Siviez · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tracouet - Hte Nendaz par Alpage · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tracouet - bas de piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Variante Pracondu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc 1 & 2, partie inférieure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Grande Jean-Pierre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Nationale · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- La Meina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Combatseline · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Plan du Fou - Siviez · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Tracouet - Prarion · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc piste de liaison · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Novelly · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc 1 & 2, partie supérieure · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Greppon Blanc 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Plan du Fou – Prarion · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
SLF · Station Combatzeline
Station CombatzelineArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Combatzeline (2.203 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 1 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Infosnow · Lokal oversigt · Nendaz
Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 15
Pistestatus · — / 21
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Infosnow · Lokal oversigt · Nendaz
Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 15
Pistestatus · — / 21
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SLF · Station Combatzeline
Station Combatzeline4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Combatzeline (2.203 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC. | 1 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Nendaz?
For Nendaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.400 m, 0 mm i 2.203 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Nendaz?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Nendaz. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Nendaz?
Lifte: Antal åbne ukendt · 15 angivet (Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 17.09 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 21 angivet (Nendaz · returneret lokal kortoversigt · 6 requested records absent; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 17.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Gondolbanen Tracouet har kabiner til tolv personer og kører 2.400 personer i timen; den blev bygget i 1992 og fornyet i 2011. Tracouet beskrives som et mindre område for begyndere, forbundet med Siviez-området, og restauranten åbner samtidig med banen.
Før din skidag
Hvor starter gondolbanen Tracouet?
I Nendaz. Den forbinder stedet med 4 Vallées-området, med tolv passagerer pr. kabine og en angivet kapacitet på 2.400 i timen. Åbningstider og status står i liverapporten.[2]
Hvilke byer deler Printse-tallet på 220 km?
Nendaz, Veysonnaz og Thyon. Verbier kommer først med i den større total på 410 km for 4 Vallées, så ingen af tallene beskriver Nendaz alene.[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Printse · 4 Vallées · SkiområdeVeysonnaz Turisme
- Nendaz · Lift- og pistestatusNendaz Turisme
- SLF · Combatzeline · Placering og højdeSLF
- Haute-Nendaz · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo