Piemonte · De italienske Alper · Italien

Cesana: sneprognose og vejret

For Cesana viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.350 m, 8,9 mm i 2.000 m og 8,9 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Cesana: Lifte: 0 af 2 åbne (Lifte · Cesana access; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Cesana Torinese er en adgangsby i den øvre Susadal mod Monti della Luna og Sansicario.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 2 åbneLifte · Cesana access
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Cesana har adgangslifter mod Claviere og Sansicario; de alpine pisteforhold hører til disse forbundne sektorer. Den offentliggjorte tavle har ingen særskilt pistesektion for Cesana. Colle Bercia giver nærliggende bjergkontekst, ikke en måling i byen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Cesana

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 1 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoser ved 1.350 / 2.000 / 2.400 m er højdejusterede modelestimater ved Cesana Torinese (44,95244° N, 6,79067° Ø), ikke separate målinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Rome · MET Norway

Temperaturprognose time for time-1,6 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°3°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Cesana · 2.000 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.00-1,60,494,32,6
4. nov. 2026, 10.00-1,60,793,92,7
4. nov. 2026, 11.00-1,40,691,33
4. nov. 2026, 12.00-1,10,786,53,2
4. nov. 2026, 13.00-1,41,185,32,9
4. nov. 2026, 14.00-1,41,684,32,7
4. nov. 2026, 15.00-1,50,684,32,5
4. nov. 2026, 16.00-1,80,588,12,2
4. nov. 2026, 17.00-2,10,291,12,3
4. nov. 2026, 18.00-2,20,193,32,2
4. nov. 2026, 19.00-2,3094,72,2
4. nov. 2026, 20.00-2,3094,72,3
4. nov. 2026, 21.00-2,40,295,92,3
4. nov. 2026, 22.00-2,30,495,52,4
4. nov. 2026, 23.00-2,20,395,72,5
5. nov. 2026, 00.00-2,10,395,82,5
5. nov. 2026, 01.00-2,30,397,12,6
5. nov. 2026, 02.00-2,20,396,22,5
5. nov. 2026, 03.00-2,20,296,32,5
5. nov. 2026, 04.00-2,2095,72,4
5. nov. 2026, 05.00-2,2095,62,4
5. nov. 2026, 06.00-2,30,2962,1
5. nov. 2026, 07.00-2,20,295,62,1
5. nov. 2026, 08.00-2093,31,9
5. nov. 2026, 09.00-1,4089,82,3
5. nov. 2026, 10.00-0,8088,12,3
5. nov. 2026, 11.00-0,2085,52,3
5. nov. 2026, 12.000,3084,22,4
5. nov. 2026, 13.000,6083,52,4
5. nov. 2026, 14.000,6084,42,3
5. nov. 2026, 15.000,20,388,42,1
5. nov. 2026, 16.00-0,20,492,22
5. nov. 2026, 17.00-0,51,294,72
5. nov. 2026, 18.00-0,90,697,42,2
5. nov. 2026, 19.00-0,90,497,82,3
5. nov. 2026, 20.00-0,90,597,62,6
5. nov. 2026, 21.00-0,90,997,42,7
5. nov. 2026, 22.00-0,91,297,12,5
5. nov. 2026, 23.00-1,10,697,22,4
6. nov. 2026, 00.00-1,20,996,82,4
6. nov. 2026, 01.00-1,20,796,62,1
6. nov. 2026, 02.00-1,20,596,42
6. nov. 2026, 03.00-1,31,496,51,8
6. nov. 2026, 04.00-1,21,496,71,6
6. nov. 2026, 05.00-1,30,6971,5
6. nov. 2026, 06.00-1,70,296,51,2
6. nov. 2026, 07.00-1,40961,4
6. nov. 2026, 08.00-1094,41,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
8,9 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
26/48 h
Længste sammenhængende periode
25 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 52 h

3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.350 m2,9°C2.000 m-1,6°C2.400 m-3,4°C0°C · ≈ 1.769 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.769 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.350 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

8,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

8,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.350 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,6°C
19—Over vurderingens grænse · 1,6°C
20—Over vurderingens grænse · 1,6°C
21—Over vurderingens grænse · 1,6°C
22—Over vurderingens grænse · 1,7°C
23—Over vurderingens grænse · 1,8°C
00—Over vurderingens grænse · 1,9°C
01—Over vurderingens grænse · 1,8°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,9°C
04—Over vurderingens grænse · 1,8°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,7°C
07—Over vurderingens grænse · 1,8°C
2.000 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,9°C
19✓Egnet vejr · -2,9°C
20✓Egnet vejr · -2,9°C
21✓Egnet vejr · -2,9°C
22✓Egnet vejr · -2,8°C
23✓Egnet vejr · -2,7°C
00✓Egnet vejr · -2,6°C
01✓Egnet vejr · -2,7°C
02✓Egnet vejr · -2,6°C
03✓Egnet vejr · -2,6°C
04✓Egnet vejr · -2,7°C
05✓Egnet vejr · -2,7°C
06✓Egnet vejr · -2,8°C
07✓Egnet vejr · -2,7°C
2.400 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,6°C
19✓Egnet vejr · -4,6°C
20✓Egnet vejr · -4,6°C
21✓Egnet vejr · -4,7°C
22✓Egnet vejr · -4,6°C
23✓Egnet vejr · -4,5°C
00✓Egnet vejr · -4,4°C
01✓Egnet vejr · -4,5°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,4°C
04✓Egnet vejr · -4,5°C
05✓Egnet vejr · -4,5°C
06✓Egnet vejr · -4,6°C
07✓Egnet vejr · -4,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-1,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

26 / 48 h

Længste kuldeperiode: 25 h

Temperaturprognose time for time-1,6 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°3°4. nov., 096. nov., 08
2.000 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-2,4° / -1,1°7,4 mm (15 h)
5. nov. 2026-2,3° / 0,6°7,6 mm (24 h)
6. nov. 2026-1,7° / -1°5,7 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.17 · Europe/Rome

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.350 m2.000 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 2.000 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: -1,1 °C
Seneste prognose: -1,2 °C
Samlet nedbørPrognose
+2,6 mmTidligere prognose: 18,1 mm
Seneste prognose: 20,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+2,6 mmTidligere prognose: 18,1 mm
Seneste prognose: 20,7 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 25 h
Seneste prognose: 26 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,1 °C-1,2 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose18,1 mm20,7 mm+2,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret18,1 mm20,7 mm+2,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret25 h26 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.350 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.400 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian

Lifte · Cesana accessMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.

Liftstatus
  • SG2 RAFUYEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Lifte · Cesana access; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TC8* CESANA SKI LODGE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Lifte · Cesana access; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Cesana → Claviere

  • CESANA - CLAVIERE · Meldt lukket (fermé)

Cesana → Sansicario

  • CESANA - SANSICARIO · Meldt lukket (fermé)
Officiel kilde ↗

ARPA Piemonte · Station Colle Bercia

Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side, not Cesana byArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
2. nov. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height).6
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian

Lifte · Cesana access4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian

Lifte · Cesana access3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 2

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

ARPA Piemonte · Station Colle Bercia

Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side, not Cesana by4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
2. nov. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height).6
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Cesana?

For Cesana viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.350 m, 8,9 mm i 2.000 m og 8,9 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Piemonte · De italienske Alper · Italien

Lær bjerget at kende

Skemaet for Cesana er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Cesana Torinese[2]
Prognosepunktets højde
1.350 m[2]
Skiområde
Vialattea[1]

Før din skidag

Beskriver prognosen for Cesana hele området Vialattea?

Nej. Den beregnes for ét punkt (Cesana Torinese); forholdene varierer i området.[2]

Findes der en præpareret piste tilbage til Cesana by?

En præpareret retur til byen er ikke verificeret. Kommunens rapport skelner mellem den vedligeholdte rute til stoleliftens dalstation ved Palo 10 og den efterfølgende offpisterute til Cesana.[5][4][3]

Er prognosen for Cesana en målt snedybde?

Nej. Værdierne for Cesana er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Cesana · SkiområdeVialattea
  2. Cesana Torinese · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Montgenèvre · Cesana · Lift- og pistestatusMontgenèvre
  4. Regione Piemonte · Claviere · Sansicario · Områdets afgrænsningRegione Piemonte
  5. Comune di Cesana Torinese · Palo 10 · Områdets afgrænsningComune di Cesana Torinese