Piemonte · De italienske Alper · Italien

Sansicario: sneprognose og vejret

For Sansicario viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 5 mm i 1.688 m, 8,9 mm i 2.200 m og 8,9 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Sansicario: Lifte: 0 af 6 åbne (Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 48 angivet (Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Sansicario er en destination i skiområdet Vialattea. Landsbyen ligger på et plateau på Monte Fraiteves skråninger.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
0 af 6 åbneOfficiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana
Pister
Antal åbne ukendt · 48 angivetOfficiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Sansicario rapporteres inden for det større område Vialattea. Tjek lokale åbninger og forbindelser før rejsen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Sansicario

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 0 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.20

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoser ved 1.688 / 2.200 / 2.600 m er højdejusterede modelestimater ved San Sicario Alto (44,96766° N, 6,81463° Ø), ikke separate målinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20 · Europe/Rome · MET Norway

Temperaturprognose time for time-2,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°2°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Sansicario · 2.200 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.00-2,20,494,32,6
4. nov. 2026, 10.00-2,20,793,92,7
4. nov. 2026, 11.00-20,691,33
4. nov. 2026, 12.00-1,70,786,53,2
4. nov. 2026, 13.00-21,185,32,9
4. nov. 2026, 14.00-21,684,32,7
4. nov. 2026, 15.00-2,10,684,32,5
4. nov. 2026, 16.00-2,40,588,12,2
4. nov. 2026, 17.00-2,70,291,12,3
4. nov. 2026, 18.00-2,80,193,32,2
4. nov. 2026, 19.00-2,9094,72,2
4. nov. 2026, 20.00-2,9094,72,3
4. nov. 2026, 21.00-30,295,92,3
4. nov. 2026, 22.00-2,90,495,52,4
4. nov. 2026, 23.00-2,80,395,72,5
5. nov. 2026, 00.00-2,70,395,82,5
5. nov. 2026, 01.00-2,90,397,12,6
5. nov. 2026, 02.00-2,80,396,22,5
5. nov. 2026, 03.00-2,80,296,32,5
5. nov. 2026, 04.00-2,8095,72,4
5. nov. 2026, 05.00-2,8095,62,4
5. nov. 2026, 06.00-2,90,2962,1
5. nov. 2026, 07.00-2,80,295,62,1
5. nov. 2026, 08.00-2,6093,31,9
5. nov. 2026, 09.00-2089,82,3
5. nov. 2026, 10.00-1,4088,12,3
5. nov. 2026, 11.00-0,8085,52,3
5. nov. 2026, 12.00-0,3084,22,4
5. nov. 2026, 13.000083,52,4
5. nov. 2026, 14.000084,42,3
5. nov. 2026, 15.00-0,40,388,42,1
5. nov. 2026, 16.00-0,80,492,22
5. nov. 2026, 17.00-1,11,294,72
5. nov. 2026, 18.00-1,50,697,42,2
5. nov. 2026, 19.00-1,50,497,82,3
5. nov. 2026, 20.00-1,50,597,62,6
5. nov. 2026, 21.00-1,50,997,42,7
5. nov. 2026, 22.00-1,51,297,12,5
5. nov. 2026, 23.00-1,70,697,22,4
6. nov. 2026, 00.00-1,80,996,82,4
6. nov. 2026, 01.00-1,80,796,62,1
6. nov. 2026, 02.00-1,80,596,42
6. nov. 2026, 03.00-1,91,496,51,8
6. nov. 2026, 04.00-1,81,496,71,6
6. nov. 2026, 05.00-1,90,6971,5
6. nov. 2026, 06.00-2,30,296,51,2
6. nov. 2026, 07.00-20961,4
6. nov. 2026, 08.00-1,6094,41,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
8,9 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
37/48 h
Længste sammenhængende periode
27 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.20

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.688 m0,9°C2.200 m-2,2°C2.600 m-4,6°C0°C · ≈ 1.837 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.837 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.688 m

5 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

8,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.600 m

8,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.688 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,4°C
19—Over vurderingens grænse · -0,4°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -0,4°C
22—Over vurderingens grænse · -0,3°C
23—Over vurderingens grænse · -0,2°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,3°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C
2.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,5°C
19✓Egnet vejr · -3,4°C
20✓Egnet vejr · -3,4°C
21✓Egnet vejr · -3,5°C
22✓Egnet vejr · -3,4°C
23✓Egnet vejr · -3,3°C
00✓Egnet vejr · -3,2°C
01✓Egnet vejr · -3,3°C
02✓Egnet vejr · -3,2°C
03✓Egnet vejr · -3,2°C
04✓Egnet vejr · -3,3°C
05✓Egnet vejr · -3,3°C
06✓Egnet vejr · -3,4°C
07✓Egnet vejr · -3,3°C
2.600 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -5,8°C
19✓Egnet vejr · -5,8°C
20✓Egnet vejr · -5,8°C
21✓Egnet vejr · -5,9°C
22✓Egnet vejr · -5,8°C
23✓Egnet vejr · -5,7°C
00✓Egnet vejr · -5,6°C
01✓Egnet vejr · -5,7°C
02✓Egnet vejr · -5,6°C
03✓Egnet vejr · -5,6°C
04✓Egnet vejr · -5,7°C
05✓Egnet vejr · -5,7°C
06✓Egnet vejr · -5,8°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-2,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

37 / 48 h

Længste kuldeperiode: 27 h

Temperaturprognose time for time-2,2 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°2°4. nov., 096. nov., 08
2.200 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-3° / -1,7°7,4 mm (15 h)
5. nov. 2026-2,9° / 0°7,6 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,3° / -1,6°5,7 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.20 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Rome

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.688 m2.200 m2.600 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.200 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: -1,6 °C
Seneste prognose: -1,6 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 24,4 mm
Seneste prognose: 24,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 24,3 mm
Seneste prognose: 24,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 38 h
Seneste prognose: 38 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,6 °C-1,6 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose24,4 mm24,4 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret24,3 mm24,3 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret38 h38 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.688 mNy prognose4. nov. 2026, 06.21
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20
2.600 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors

Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til CesanaMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 6

Pistestatus · — / 48

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.

Liftstatus
  • SC FRAITEVE SX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • SG4 BABY SANSICARIO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • SC FRAITEVE DX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • SG4* ROCCIA ROTONDA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TP FRAITEVE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • SG4* SKI LODGE SELLETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 21 bassa blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 70 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olympic Centre bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 70 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Puffi alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olimp. bassa blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Puffi bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 70 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Variante baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 70 bassa bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 71 bassa blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olympic Centre alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 79 § stadio · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 72 § stadio · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 79 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 81 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 19 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 72 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 19 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 78 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olimp. media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 79 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 72 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olimp. alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Olimp. bassa rossa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 79 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 71 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 71 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 76 · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 81 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 72 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 rossa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 71 Bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Racc. 21-olimpica · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Racc. Chalmette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 82 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 82 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 82 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Var. 79 bassa 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Var. 79 bassa 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 78 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 76 § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 74 § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 21 nera · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Via Lattea Sansicario Snow

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.

Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors

Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.20

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 6

Pistestatus · — / 48

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors

Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 6

Pistestatus · — / 48

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Sansicario?

For Sansicario viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 5 mm i 1.688 m, 8,9 mm i 2.200 m og 8,9 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Sansicario?

Lifte: 0 af 6 åbne (Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 48 angivet (Officiel sektor SANSICARIO, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Piemonte · De italienske Alper · Italien

Lær bjerget at kende

Skemaet for Sansicario er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
San Sicario Alto[2]
Prognosepunktets højde
1.688 m[2]
Skiområde
Vialattea[1]

Før din skidag

Beskriver prognosen for Sansicario hele området Vialattea?

Nej. Den beregnes for ét punkt (San Sicario Alto); forholdene varierer i området.[2]

Er liftene og pisterne ved Sansicario altid åbne?

Nej. Tjek operatørens aktuelle information før rejsen.[1]

Er prognosen for Sansicario en målt snedybde?

Nej. Værdierne for Sansicario er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Sansicario · SkiområdeVialattea
  2. San Sicario Alto · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta