Hautes-Alpes · Frankrig

Montgenèvre: sneprognose og vejret

For Montgenèvre viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 2,3 mm i 1.860 m, 2,3 mm i 2.200 m og 2,3 mm i 2.648 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Montgenèvre: Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Officiel sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 49 angivet (Officiel sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Montgenèvre er en fransk grænseby med forbindelser mod Claviere og det større Via Lattea, når de er åbne.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Antal åbne ukendt · 22 angivetOfficiel sektor MONTGENEVRE
Pister
Antal åbne ukendt · 49 angivetOfficiel sektor MONTGENEVRE
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 28. nov. · om 24 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Den officielle oversigt viser Montgenèvre-sektoren særskilt. Kontroller lifter, pister og grænseforbindelser inden afrejse.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Montgenèvre

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 1 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoser ved 1.860 / 2.200 / 2.648 m er højdejusterede modelestimater ved bypunktet (44,9312° N, 6,7218° Ø), ikke særskilte målinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time-0,5 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°4°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Montgenèvre · 2.200 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.00-0,50,370,23,6
4. nov. 2026, 14.00-0,80,371,53,1
4. nov. 2026, 15.00-1,20,473,92,9
4. nov. 2026, 16.00-1,70,377,92,2
4. nov. 2026, 17.00-2,3082,62,1
4. nov. 2026, 18.00-2,4083,92,3
4. nov. 2026, 19.00-2,5085,22,2
4. nov. 2026, 20.00-2,7086,72,3
4. nov. 2026, 21.00-2,9088,22,4
4. nov. 2026, 22.00-3,10,290,22,5
4. nov. 2026, 23.00-2,70,189,92,5
5. nov. 2026, 00.00-2,4088,62,6
5. nov. 2026, 01.00-2,90,290,72,6
5. nov. 2026, 02.00-2,80,2912,4
5. nov. 2026, 03.00-2,8091,72,5
5. nov. 2026, 04.00-2,7090,72,5
5. nov. 2026, 05.00-3090,52,5
5. nov. 2026, 06.00-3,10,190,72,3
5. nov. 2026, 07.00-30,291,42,2
5. nov. 2026, 08.00-2,8090,32,3
5. nov. 2026, 09.00-1,3079,62,5
5. nov. 2026, 10.00-0,4075,22,6
5. nov. 2026, 11.000,3071,52,8
5. nov. 2026, 12.000,9069,92,8
5. nov. 2026, 13.001,2069,42,8
5. nov. 2026, 14.001,1070,62,7
5. nov. 2026, 15.000,60,374,82,6
5. nov. 2026, 16.00-0,30,583,72,3
5. nov. 2026, 17.00-1189,72,3
5. nov. 2026, 18.00-1,60,494,72,2
5. nov. 2026, 19.00-1,70,294,92,3
5. nov. 2026, 20.00-1,60,294,12,4
5. nov. 2026, 21.00-1,50,6942,5
5. nov. 2026, 22.00-1,60,595,12,5
5. nov. 2026, 23.00-1,60,495,42,3
6. nov. 2026, 00.00-1,70,895,82,1
6. nov. 2026, 01.00-1,90,396,32,1
6. nov. 2026, 02.00-1,90,395,61,8
6. nov. 2026, 03.00-20,796,21,6
6. nov. 2026, 04.00-2,1196,71,5
6. nov. 2026, 05.00-2,10,396,81,5
6. nov. 2026, 06.00-2,5096,71,3
6. nov. 2026, 07.00-2,2095,51,3
6. nov. 2026, 08.00-1,9093,91,3
6. nov. 2026, 09.00-1,1088,41,3
6. nov. 2026, 10.00-0,4083,81,1
6. nov. 2026, 11.000,3079,70,9
6. nov. 2026, 12.000,80771
Modelleret snefald · næste 24 timer
2,3 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
38/48 h
Længste sammenhængende periode
22 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 48 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.860 m1,4°C2.200 m-0,5°C2.648 m-3,1°C0°C · ≈ 2.111 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.111 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

1.860 m

2,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

2,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.648 m

2,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.860 m

3 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,9°C
19—Over vurderingens grænse · -1,9°C
20—Over vurderingens grænse · -2°C
21✓Egnet vejr · -2°C
22✓Egnet vejr · -2,1°C
23—Over vurderingens grænse · -1,7°C
00—Over vurderingens grænse · -1,5°C
01—Over vurderingens grænse · -1,9°C
02—Over vurderingens grænse · -1,7°C
03—Over vurderingens grænse · -1,7°C
04—Over vurderingens grænse · -1,7°C
05—Over vurderingens grænse · -2°C
06✓Egnet vejr · -2,1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,9°C
2.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,7°C
19✓Egnet vejr · -3,7°C
20✓Egnet vejr · -3,8°C
21✓Egnet vejr · -3,9°C
22✓Egnet vejr · -4°C
23✓Egnet vejr · -3,6°C
00✓Egnet vejr · -3,4°C
01✓Egnet vejr · -3,7°C
02✓Egnet vejr · -3,6°C
03✓Egnet vejr · -3,6°C
04✓Egnet vejr · -3,5°C
05✓Egnet vejr · -3,9°C
06✓Egnet vejr · -3,9°C
07✓Egnet vejr · -3,8°C
2.648 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -6,2°C
19✓Egnet vejr · -6,3°C
20✓Egnet vejr · -6,4°C
21✓Egnet vejr · -6,5°C
22✓Egnet vejr · -6,5°C
23✓Egnet vejr · -6,2°C
00✓Egnet vejr · -5,9°C
01✓Egnet vejr · -6,3°C
02✓Egnet vejr · -6,2°C
03✓Egnet vejr · -6,1°C
04✓Egnet vejr · -6,1°C
05✓Egnet vejr · -6,4°C
06✓Egnet vejr · -6,5°C
07✓Egnet vejr · -6,4°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-0,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

38 / 48 h

Længste kuldeperiode: 22 h

Temperaturprognose time for time-0,5 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°4°4. nov., 136. nov., 12
2.200 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-3,1° / -0,5°1,6 mm (11 h)
5. nov. 2026-3,1° / 1,2°4,8 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,5° / 0,8°3,4 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.860 m2.200 m2.648 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 13.00 — 6. nov. 2026, 13.0048 h · 2.200 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: -1,4 °C
Seneste prognose: -1,6 °C
Samlet nedbørPrognose
+0,5 mmTidligere prognose: 9,3 mm
Seneste prognose: 9,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,5 mmTidligere prognose: 9,3 mm
Seneste prognose: 9,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 38 h
Seneste prognose: 38 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,4 °C-1,6 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose9,3 mm9,8 mm+0,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret9,3 mm9,8 mm+0,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret38 h38 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.860 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.648 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Montgenèvre · scoped operations

Officiel sektor MONTGENEVREMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 11.51

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · — / 49

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.

Liftstatus
  • TK COL · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 BROUSSET · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSD4 GONDRANS · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 PRARIAL · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 MONTQUITAINE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK DURANCE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK QUERELAY · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 CRETE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 TREMPLIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 OBSERVATOIRE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF2 ROCHER ROUGE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK ALPET · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TMX SERRE THIBAUD · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK ALP · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TC10 ROCHER DE L AIGLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK CLOT · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TSF4 COL BOEUF · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TK OBELISQUE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TP LA BUTTE · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TMX CHALMETTES · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TC10 CHALVET · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • TC10 FOURNEOUS · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Le Lac · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • La Durance · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Obelisque · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • La Crete · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Suffin · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Sagnes · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Bois · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Place des Neiges · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Les Melezes · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Col · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Sentier · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Ch. du Rocher Rouge · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Poussins · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Pre Chare · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Pharo bleue · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Traversee · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Vallon · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chenaillet · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Citadelle · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Baisses · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Montquitaine · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Alpet · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Reservoir · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Querelay · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Pharo rouge · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Sources · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Doire · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Jauffret · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chauvet rouge (réservée compétition) · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Marmottes · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Envers · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chamois · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Combe du Loup · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Office · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Barral · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Club Geant · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chalvet · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Mandarine · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Pres · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Soureou · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3 Fourneous · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Tremplin · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Rhodos · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Observatoire · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chauvet noire (réservée compétition) · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Trois Scies · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Tetras · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Reserve · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • Chaberton · Ukendt · Kildeoplysninger: Officiel sektor MONTGENEVRE; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Montgenèvre NIVO

Station MONTGENEVRE_NIVOArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
6. apr. 2026, 09.09
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
MONTGENEVRE_NIVO (2.134 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.70
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · scoped operations

Officiel sektor MONTGENEVRE4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 11.51

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · — / 49

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Montgenèvre · scoped operations

Officiel sektor MONTGENEVRE3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · — / 49

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Montgenèvre NIVO

Station MONTGENEVRE_NIVO4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
6. apr. 2026, 09.09
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
MONTGENEVRE_NIVO (2.134 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.70
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Montgenèvre?

For Montgenèvre viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 2,3 mm i 1.860 m, 2,3 mm i 2.200 m og 2,3 mm i 2.648 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Montgenèvre?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Montgenèvre. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Montgenèvre?

Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Officiel sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 49 angivet (Officiel sektor MONTGENEVRE; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 11.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Hautes-Alpes · Frankrig

Lær bjerget at kende

Skemaet for Montgenèvre er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Montgenèvre[2]
Større skiområde
Via Lattea[1]
Byens højde
1.860 m[1]

Før din skidag

Dækker prognosen hele Via Lattea?

Nej. Den gælder det angivne bypunkt; forholdene varierer.[2]

Er forbindelserne ved Montgenèvre altid åbne?

Nej. Se den officielle oversigt inden afrejse.[1]

Er prognoser målte snedybder?

Nej. De er modelestimater, ikke målinger af snedybde.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Montgenèvre · SkiområdeMontgenèvre
  2. Montgenèvre · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo