Piemonte · De italienske Alper · Italien
Sauze d’Oulx: sneprognose og vejret
For Sauze d’Oulx viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.509 m, 0,3 mm i 2.280 m og 0,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Sauze d’Oulx: Lifte: 0 af 13 åbne (Officiel sektor SAUZE D'OULX; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 5. nov., 12.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 81 åbne (Officiel sektor SAUZE D'OULX; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 5. nov., 12.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Sauze d’Oulx er en destination i skiområdet Vialattea. Pisterne snor sig gennem nåleskov over den gamle by; Sportinia ligger højere oppe.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneOfficiel sektor SAUZE D'OULX
- Pister
- 0 af 81 åbneOfficiel sektor SAUZE D'OULX
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Sauze d’Oulx rapporteres inden for det større område Vialattea. Tjek lokale åbninger og forbindelser før rejsen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Sauze d’Oulx
-4 – 0 °C · 2.280 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoser ved 1.509 / 2.280 / 2.600 m er højdejusterede modelestimater ved kommunecentrum (45,02630° N, 6,85840° Ø), ikke separate målinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 13.00 | -0,8 | 0 | 87 | 2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | -0,8 | 0,2 | 90 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | -0,7 | 0,1 | 90 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | -0,9 | 0 | 90 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | -1,4 | 0 | 90 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -1,7 | 0 | 91 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -1,7 | 0 | 91 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,7 | 0 | 91 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,8 | 0 | 92 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,9 | 0 | 92 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,9 | 0 | 93 | 1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -2 | 0 | 93 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -2,1 | 0 | 94 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -2,1 | 0 | 96 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2,1 | 0 | 95 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,4 | 0 | 94 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,5 | 0 | 91 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,7 | 0 | 91 | 1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,7 | 0 | 89 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,7 | 0 | 92 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -2,1 | 0 | 92 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -1,4 | 0 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | -0,7 | 0 | 96 | 1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | -0,3 | 0 | 95 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 0,3 | 0 | 92 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,4 | 0 | 91 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -0,4 | 0 | 99 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -0,9 | 0,3 | 99 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -1,4 | 1,4 | 98 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -1,6 | 1,4 | 98 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -1,8 | 1,7 | 98 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -2 | 0,9 | 99 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -2,2 | 1,1 | 99 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -2,4 | 2,4 | 98 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -2,6 | 1,8 | 98 | 1 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -3 | 0,4 | 98 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -3,3 | 0,1 | 98 | 1 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -3,4 | 0,1 | 99 | 1 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -4,2 | 0 | 100 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -3,6 | 0 | 94 | 1,8 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | -3,8 | 0 | 97 | 1,9 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | -3,4 | 0 | 98 | 1,4 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | -3,6 | 0 | 98 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | -3,4 | 0 | 98 | 1,1 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | -2,5 | 0 | 96 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | -2,3 | 0 | 98 | 1,9 |
| 7. nov. 2026, 11.00 | -2,3 | 0 | 100 | 2,5 |
| 7. nov. 2026, 12.00 | -1,8 | 0 | 97 | 2,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,3 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 35/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 18 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 62 h
5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 04.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,9°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.00-0,8°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.002,9°C
Vind: 1 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 04.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 13.00 → 6. nov., 13.00
1.509 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.280 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.600 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,8°Mulighed for sneproduktion
35 / 48 hLængste kuldeperiode: 18 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -1,9° / -0,7° | 0,3 mm (11 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,7° / 0,4° | 11 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -4,2° / -1,8° | 0,6 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 08.18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 13.00 — 8. nov. 2026, 03.0062 h · 2.280 m · Europe/Rome
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,3 °CTidligere prognose: -2,5 °C
Seneste prognose: -2,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,7 mmTidligere prognose: 11,2 mm
Seneste prognose: 11,9 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,7 mmTidligere prognose: 11,2 mm
Seneste prognose: 11,9 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -9 hTidligere prognose: 56 h
Seneste prognose: 47 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -2,5 °C | -2,2 °C | +0,3 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 11,2 mm | 11,9 mm | +0,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 11,2 mm | 11,9 mm | +0,7 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 56 h | 47 h | -9 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00
Hentet: 5. nov. 2026, 03.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00
Hentet: 5. nov. 2026, 08.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors
Officiel sektor SAUZE D'OULXMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.22
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 81
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.
Liftstatus
- SC BOURGET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* JOUV.-SPORTINIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4 CLOTES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SC TUASSIERES · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SC RIO NERO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* ROCCE NERE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- TP MINISPORTINIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG3 COTE FAURE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4 CHAMONIER · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG3 TRIPLEX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG2 COLÓ · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* LAGO NERO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* SPORTINIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
- 27 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Principianti · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 52 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Boulevard alto · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Broussailles Alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 13 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 52 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 27 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Boulevard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Minisportina SX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Minisportinia DX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Broussailles bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Principianti Clotes alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Principianti Clotes bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Var. Mollino · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 52 var Baby Rock · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. Blvd-SC Rio Nero · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 46 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 27 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. Sportinia alto · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. Sportinia basso · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 2002 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 33 rossa bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 42 stadio § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 2002 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 3000 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 42 rossa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 47 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 42 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 52 Stadio § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 29 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 51 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 25 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 29 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 media var. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 35 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 54 Cloriond · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Gran Pista bas. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 29 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Gran Pista alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 48 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 41 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 14 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 30 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 16 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 48 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 2000 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 34 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 16 bis rossa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 35 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 2001 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 50 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Var. Olga · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Var. Capannina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 13 variante · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 13 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 13 tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 12 media bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 26 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 29 tris bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Var. Avventura · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. tappeto - 11 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 34 vecchia · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 11 var Sportinia · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 16 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Canale Colo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 16 bis nera · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 33 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 15 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 36 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 25 nera bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 25 nera alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor SAUZE D'OULX; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
ARPA Piemonte · Station Lago Pilone
Målestation Lago PiloneArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Lago Pilone (2.280 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 5 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors
Officiel sektor SAUZE D'OULX5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026, 12.22
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 81
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors
Officiel sektor SAUZE D'OULX4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 23.50
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 81
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Montgenèvre · Sestriere, Sauze og Sansicario sectors
Officiel sektor SAUZE D'OULX3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13
Pistestatus · 0 / 81
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARPA Piemonte · Station Lago Pilone
Målestation Lago Pilone5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Lago Pilone (2.280 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 5 |
ARPA Piemonte · Station Lago Pilone
Målestation Lago Pilone4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Lago Pilone (2.280 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 1 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Sauze d’Oulx?
For Sauze d’Oulx viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.509 m, 0,3 mm i 2.280 m og 0,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 5. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Sauze d’Oulx?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Sauze d’Oulx. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Sauze d’Oulx?
Lifte: 0 af 13 åbne (Officiel sektor SAUZE D'OULX; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 5. nov., 12.26 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 81 åbne (Officiel sektor SAUZE D'OULX; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 5. nov., 12.26 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skemaet for Sauze d’Oulx er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Beskriver prognosen for Sauze d’Oulx hele området Vialattea?
Nej. Den beregnes for ét punkt (kommunecentrum); forholdene varierer i området.[2]
Er liftene og pisterne ved Sauze d’Oulx altid åbne?
Nej. Tjek operatørens aktuelle information før rejsen.[1]
Er prognosen for Sauze d’Oulx en målt snedybde?
Nej. Værdierne for Sauze d’Oulx er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Sauze d’Oulx · SkiområdeVialattea
- Sauze d’Oulx · Placering og højdeComune di Sauze d’Oulx
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo