Piemonte · De italienske Alper · Italien
Claviere: sneprognose og vejret
For Claviere viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 1,8 mm i 1.760 m, 2,3 mm i 2.200 m og 2,3 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Claviere: Lifte: 0 af 7 åbne (Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 55 åbne (Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Claviere er en grænseby med sin egen skisektor mellem Monti della Luna og Montgenèvre.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 7 åbneOfficiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana
- Pister
- 0 af 55 åbneOfficiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Claviere rapporteres inden for det større område Vialattea. Tjek lokale åbninger og forbindelser før rejsen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Claviere
-3 – 3 °C · 2.200 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoser ved 1.760 / 2.200 / 2.500 m er højdejusterede modelestimater ved Claviere (44,9388° N, 6,75029° Ø), ikke separate målinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | -0,9 | 0,3 | 82 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | -0,6 | 0,2 | 83 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 0,4 | 0,1 | 75 | 5,8 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 0,5 | 0,1 | 74 | 5 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 0,1 | 0,1 | 77 | 4,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | -0,6 | 0 | 79 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -1,3 | 0 | 79 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -1,6 | 0 | 79 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -1,9 | 0 | 80 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,8 | 0 | 81 | 3,9 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -1,4 | 0 | 78 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -1,4 | 0 | 78 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -1 | 0,2 | 79 | 4 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -1 | 0,3 | 79 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -1 | 0,2 | 81 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -0,8 | 0,1 | 78 | 5,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0,3 | 79 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,9 | 0,3 | 78 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,8 | 0 | 76 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,9 | 0 | 76 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,1 | 0 | 78 | 4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,8 | 0 | 77 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -0,7 | 0 | 79 | 3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -0,1 | 0,1 | 78 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 0,7 | 0 | 74 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 1,5 | 0 | 73 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 2,5 | 0 | 71 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 2 | 0 | 75 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1 | 0 | 82 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | -0,3 | 0,2 | 93 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | -1,2 | 0,1 | 100 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -1,2 | 0,6 | 100 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -1,3 | 0,2 | 100 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,3 | 0,1 | 99 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,2 | 0,3 | 98 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,3 | 0,8 | 100 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,5 | 0,4 | 99 | 4,7 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,7 | 0,4 | 99 | 4,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,9 | 0,2 | 99 | 4,5 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -2 | 0,1 | 100 | 3,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2 | 0,4 | 100 | 3,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,1 | 1,7 | 100 | 3,4 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,3 | 2,1 | 100 | 3,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,5 | 1,6 | 99 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,8 | 0,5 | 100 | 2,9 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,6 | 0 | 100 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -2,3 | 0 | 100 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -2 | 0 | 100 | 2,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 2,3 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 30/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 18 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,9°C
Vind: 4,3 m/s · Nedbør: 0,3 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00-0,9°C
Vind: 4,3 m/s · Nedbør: 0,3 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.000,9°C
Vind: 3,4 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.760 m
1,8 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
2,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
2,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,9°Mulighed for sneproduktion
30 / 48 hLængste kuldeperiode: 18 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -1,9° / 0,5° | 1 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 2,5° | 4 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,8° / -1,7° | 7 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 10.17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 10.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til CesanaMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.07
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7
Pistestatus · 0 / 55
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.
Liftstatus
- SG4 SAGNALONGA-BERCIA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* SAGNALONGA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4 LA COCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- TP BABY · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4* SERRA GRANET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4 GIMONT · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- SG4. COLLETTO VERDE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
- 91 baby · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 91 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 98 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 90 media · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 91 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 golf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 90 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 90 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 bassa blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 91 tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 bis blu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Croce Bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Rientro M. Sagnalonga · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. M. Sagnalonga · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 91 var bicere · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. 100 bis - Gimont · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Tappeto Claviere · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 23 Centrale · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- variante scoiattolo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 Tris Variante · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 95 bassa bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 22 Debe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 alta bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 alta variante · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 94 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 alta tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 95 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 97 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 97 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 90 alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- La croce alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 97 bis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 95 var. Gimont · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Gialla § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 95 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 bis 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 bis 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 bis 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 93 bis 4 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 bis alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 99 bis bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. Serra Granet - 90 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. 97-95 bassa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. 95 bassa - 97 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 92 Alta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 90 alta var. · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 95 bassa tris · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- 100 nera · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Gialla Bis § · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Claviere → Montgenèvre
- CLAVIERE - MONGINEVRO · Meldt lukket (fermé)
Montgenèvre → Claviere
- Montgenevre-Claviere (Colletto-Verde) · Meldt lukket (fermé)
ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side (Cesana Torinese kommune)Arkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 6 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 10.07
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7
Pistestatus · 0 / 55
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7
Pistestatus · 0 / 55
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Montiluna/Claviere side (Cesana Torinese kommune)4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2.200 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 6 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Claviere?
For Claviere viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 1,8 mm i 1.760 m, 2,3 mm i 2.200 m og 2,3 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Claviere?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Claviere. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Claviere?
Lifte: 0 af 7 åbne (Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 55 åbne (Officiel sektor CLAVIERE, uden adgangsanlæg til Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skemaet for Claviere er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Beskriver prognosen for Claviere hele området Vialattea?
Nej. Den beregnes for ét punkt (Claviere); forholdene varierer i området.[2]
Er liftene og pisterne ved Claviere altid åbne?
Nej. Tjek operatørens aktuelle information før rejsen.[1]
Er prognosen for Claviere en målt snedybde?
Nej. Værdierne for Claviere er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Claviere · SkiområdeVialattea
- Claviere · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo