Piemonte · De italienske Alper · Italien
Pragelato: sneprognose og vejret
For Pragelato viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 2,2 mm i 1.523 m, 13 mm i 2.000 m og 13 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Pragelato: Lifte: 0 af 1 åbne (Pattemouche named items og Pragelato direction; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 2 åbne (Pattemouche named items og Pragelato direction; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Pragelato er en spredt kommune i Val Chisone; Pattemouche-banen giver adgang mod Sestriere, når den kører.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 1 åbnePattemouche named items og Pragelato direction
- Pister
- 0 af 2 åbnePattemouche named items og Pragelato direction
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Pragelato rapporteres inden for det større område Vialattea. Tjek lokale åbninger og forbindelser før rejsen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Pragelato
-3 – 0 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.21
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoser ved 1.523 / 2.000 / 2.500 m er højdejusterede modelestimater ved Pragelato (45,01622° N, 6,94245° Ø), ikke separate målinger.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21 · Europe/Rome · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | -1,8 | 0,6 | 95,5 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | -1,8 | 1,1 | 94,7 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | -1,8 | 1 | 93,9 | 3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | -1,6 | 1,1 | 91 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | -2 | 1,2 | 90,2 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | -1,9 | 1,2 | 90,6 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | -1,9 | 1 | 90,9 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | -2 | 0,7 | 91,5 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | -2,3 | 0,3 | 93,9 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -2,5 | 0,3 | 96,4 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -2,5 | 0,2 | 96,7 | 2,2 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -2,6 | 0,2 | 96,2 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -2,6 | 0,4 | 97,2 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -2,5 | 0,5 | 96,8 | 2,4 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -2,5 | 0,4 | 97,6 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -2,5 | 0,5 | 98,2 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -2,6 | 0,6 | 98,4 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -2,5 | 0,5 | 98 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -2,5 | 0,4 | 97,8 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -2,5 | 0,2 | 97,2 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -2,5 | 0,2 | 97,1 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,6 | 0,2 | 97,1 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -2,5 | 0,2 | 96,7 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,2 | 0 | 94,8 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -1,6 | 0,1 | 91,8 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -1 | 0 | 89,8 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | -0,4 | 0 | 88,1 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 0 | 0 | 87,5 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 0,2 | 0 | 86,7 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 0,3 | 0 | 87,8 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | -0,1 | 0,3 | 91,2 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | -0,4 | 0,5 | 93,3 | 2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | -0,7 | 1,4 | 95,9 | 2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -1 | 0,8 | 98,4 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -1,2 | 0,7 | 99,3 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,2 | 0,8 | 98,6 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,2 | 1,2 | 98,6 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,2 | 1,5 | 98,3 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,5 | 0,8 | 98,8 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,6 | 1 | 98,5 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,6 | 1 | 98 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,5 | 1 | 97,8 | 2 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,6 | 2,2 | 97,7 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,5 | 1,8 | 97,7 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,5 | 0,9 | 98 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,8 | 0,5 | 97,1 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1,6 | 0,2 | 96,8 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -1,2 | 0 | 95,2 | 1,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 13 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 26/47 h
- Længste sammenhængende periode
- 25 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.21
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,2°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0,6 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.21-1,8°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0,6 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.211,6°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0,6 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.21Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
1.523 m
2,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
13 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
13 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-1,8°Mulighed for sneproduktion
26 / 48 hLængste kuldeperiode: 25 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -2,6° / -1,6° | 10,2 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -2,6° / 0,3° | 10,9 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,8° / -1,2° | 8,6 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.21 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Rome
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.000 m · Europe/Rome
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: -1,3 °C
Seneste prognose: -1,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 31,5 mm
Seneste prognose: 31,5 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- Ikke tilgængelig
- Timer med egnet vejrModelleret
- Ikke tilgængelig
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -1,3 °C | -1,3 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 31,5 mm | 31,5 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
| Timer med egnet vejrModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21
Hentet: 4. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Pattemouche named items og Pragelato directionMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.20
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1
Pistestatus · 0 / 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte navngivne kilderækker. Ikke en fuldstændig oversigt over destinationen eller netværket. Uden for driftsperioden og ikke-genkendte tilstande er ukendte.
Liftstatus
- FV PATTEMOUCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pattemouche named items og Pragelato direction; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
- Pattemouche · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pattemouche named items og Pragelato direction; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
- Racc. FV Pattemouche · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pattemouche named items og Pragelato direction; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Pragelato → Sestriere
- PRAGELATO - SESTRIERE · Meldt lukket (fermé)
ARPA Piemonte · Station Pragelato Trampolino a Valle
Målestation Pragelato – Trampolino a ValleArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Pragelato – Trampolino a Valle (1.540 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Pattemouche named items og Pragelato direction4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026, 08.20
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1
Pistestatus · 0 / 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Montgenèvre · Drift, afgrænset til Italian
Pattemouche named items og Pragelato direction3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026, 23.57
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 1
Pistestatus · 0 / 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗ARPA Piemonte · Station Pragelato Trampolino a Valle
Målestation Pragelato – Trampolino a Valle4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.00
| Målested | cm |
|---|---|
| Pragelato – Trampolino a Valle (1.540 m) · Målt snedybdeValideret snedybde på jorden i centimeter (validated_snow_height). | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Pragelato?
For Pragelato viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 2,2 mm i 1.523 m, 13 mm i 2.000 m og 13 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Pragelato?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Pragelato. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Pragelato?
Lifte: 0 af 1 åbne (Pattemouche named items og Pragelato direction; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 2 åbne (Pattemouche named items og Pragelato direction; Montgenèvre / Digisnow; Hentet 4. nov., 08.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skemaet for Pragelato er en original illustration, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Beskriver prognosen for Pragelato hele området Vialattea?
Nej. Den beregnes for ét punkt (Pragelato); forholdene varierer i området.[2]
Er liftene og pisterne ved Pragelato altid åbne?
Nej. Tjek operatørens aktuelle information før rejsen.[1]
Er prognosen for Pragelato en målt snedybde?
Nej. Værdierne for Pragelato er modelestimater, ikke observationer af snedybde.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Pragelato · SkiområdeVialattea
- Pragelato · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta