Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Avoriaz: sneprognose og vejret

For Avoriaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.768 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Avoriaz og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Avoriaz er et højtliggende skisportssted i de franske Alper og en del af det større område Portes du Soleil.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosen repræsenterer Avoriaz, ikke hver landsby eller piste i Portes du Soleil. Tjek navngivne lifter og pister og deres opdatering før afgang.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Avoriaz

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

0 – 6 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne på 1.768, 2.000 og 2.250 m er højdejusterede modelestimater ved referencepunktet Avoriaz (46,186167° N, 6,779833° Ø), ikke separate observationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°9°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Avoriaz · 2.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.002,40601,9
4. nov. 2026, 12.002,70641,8
4. nov. 2026, 13.003,10611,7
4. nov. 2026, 14.003,40631,3
4. nov. 2026, 15.002,90672,3
4. nov. 2026, 16.002,10732,7
4. nov. 2026, 17.001,30752,7
4. nov. 2026, 18.001,10732,5
4. nov. 2026, 19.0010702,9
4. nov. 2026, 20.0010673,1
4. nov. 2026, 21.001,10643,4
4. nov. 2026, 22.001,20623
4. nov. 2026, 23.001,30593,4
5. nov. 2026, 00.001,60573,5
5. nov. 2026, 01.001,90562,8
5. nov. 2026, 02.001,90563
5. nov. 2026, 03.001,90573,6
5. nov. 2026, 04.0020563,6
5. nov. 2026, 05.002,10572,8
5. nov. 2026, 06.002,10573,1
5. nov. 2026, 07.002,10582,2
5. nov. 2026, 08.002,40571,9
5. nov. 2026, 09.0030582,2
5. nov. 2026, 10.004,20552,3
5. nov. 2026, 11.005,20512,1
5. nov. 2026, 12.005,60522,2
5. nov. 2026, 13.0060511,3
5. nov. 2026, 14.006,40590,6
5. nov. 2026, 15.006,40620,9
5. nov. 2026, 16.005,80660,8
5. nov. 2026, 17.0050651
5. nov. 2026, 18.004,20631,8
5. nov. 2026, 19.003,80662
5. nov. 2026, 20.004,10621,4
5. nov. 2026, 21.003,30,1701,8
5. nov. 2026, 22.003,10691,8
5. nov. 2026, 23.003,10681,3
6. nov. 2026, 00.003,10680,7
6. nov. 2026, 01.002,70710,6
6. nov. 2026, 02.002,30720,3
6. nov. 2026, 03.001,90750,4
6. nov. 2026, 04.001,30841,1
6. nov. 2026, 05.0010970,8
6. nov. 2026, 06.000,50,21001,5
6. nov. 2026, 07.000,21,3991,2
6. nov. 2026, 08.000,31,8981,5
6. nov. 2026, 09.000,71,3971,3
6. nov. 2026, 10.001,50,2951,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.768 m4,7°C2.000 m2,4°C2.250 m0,5°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

1.768 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.250 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.768 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,2°C
19—Over vurderingens grænse · -0,2°C
20—Over vurderingens grænse · -0,4°C
21—Over vurderingens grænse · -0,6°C
22—Over vurderingens grænse · -0,6°C
23—Over vurderingens grænse · -0,7°C
00—Over vurderingens grænse · -0,8°C
01—Over vurderingens grænse · -0,5°C
02—Over vurderingens grænse · -0,4°C
03—Over vurderingens grænse · -0,4°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,2°C
06—Over vurderingens grænse · -0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
2.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,1°C
19—Over vurderingens grænse · -1,4°C
20—Over vurderingens grænse · -1,6°C
21—Over vurderingens grænse · -1,7°C
22—Over vurderingens grænse · -1,8°C
23—Over vurderingens grænse · -1,9°C
00—Over vurderingens grænse · -1,7°C
01—Over vurderingens grænse · -1,5°C
02—Over vurderingens grænse · -1,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1,4°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,3°C
06—Over vurderingens grænse · -1,3°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C
2.250 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,9°C
19✓Egnet vejr · -2,3°C
20✓Egnet vejr · -2,6°C
21✓Egnet vejr · -2,7°C
22✓Egnet vejr · -2,6°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00✓Egnet vejr · -2,6°C
01✓Egnet vejr · -2,3°C
02✓Egnet vejr · -2,3°C
03✓Egnet vejr · -2,4°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -2,2°C
06✓Egnet vejr · -2,2°C
07✓Egnet vejr · -2,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°9°4. nov., 116. nov., 10
2.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261° / 3,4°0 mm (13 h)
5. nov. 20261,6° / 6,4°0,1 mm (24 h)
6. nov. 20260,2° / 3,1°4,8 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.768 m2.000 m2.250 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.18
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Avoriaz — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 10.25

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • TD6 LAC-INTRETS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD STADE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TD4 CHOUCAS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TD6 FORNET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TK ECOLES 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TD6 PROCLOU · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TD6 CHAUX FLEURIE · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TD6 PROLAYS · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • BLEUE D'ARARE · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BLEUE DU LAC · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COMBE A FLORET · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • COVAGNES · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GRAND PLAN · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PARCHETS · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PROCLOU · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station AvoriazArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 09.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.125
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Avoriaz — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 10.25

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Avoriaz — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 09.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.125
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Avoriaz?

For Avoriaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.768 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.250 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

Avoriaz ligger over de omkringliggende dale og er forbundet med det grænseoverskridende skiområde. Illustrationen er skematisk, ikke en pisteoversigt eller et billede af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Avoriaz · 1.768 m[3]
Skiområde
Portes du Soleil[1]
Arkiveret snedybde ved stationen
125 cm · 17. april 2026, 07.30 UTC[3]

Før din skidag

Dækker prognosen hele Portes du Soleil?

Nej. Den bruger ét punkt i Avoriaz; vejr og drift kan variere i det forbundne område.[1]

Beskriver én snemåling alle pister ved Avoriaz?

Nej. En stations snedybde beskriver målestedet, ikke overfladen eller dybden på hver præpareret piste ved Avoriaz. Tjek tidspunkt og aktualitet.[3]

Kan en åbningsmeddelelse bekræfte, at en lift ved Avoriaz er i drift?

Tjek den nævnte lift eller pist og meldingens opdateringstid. En planlagt åbning eller et gammelt øjebliksbillede bekræfter ikke den aktuelle drift ved Avoriaz.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Avoriaz · SkiområdeAvoriaz turistkontor
  2. Avoriaz · Lift- og pistestatusSki Pass Avoriaz
  3. Météo-France · NIVO · SnemeldingMétéo-France
  4. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo