Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Châtel: sneprognose og vejret

For Châtel viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.700 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Châtel og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Châtel er en landsby i de franske Alper, i skiområdet Portes du Soleil.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: De navngivne lifte og pister er et gennemgået lokalt udsnit, ikke en samlet status.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Châtel

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 10 °C · 1.700 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne på 1.200, 1.700 og 2.200 m er højdejusterede modelestimater ved CHATEL NIVO (46,225167° N, 6,797167° Ø), ikke separate observationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time3 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°12°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Châtel · 1.700 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.003072,11,5
4. nov. 2026, 10.004,7063,51,3
4. nov. 2026, 11.005,8058,21,6
4. nov. 2026, 12.006,4055,31,8
4. nov. 2026, 13.006,8054,12
4. nov. 2026, 14.006,8052,71,8
4. nov. 2026, 15.006,4052,71,9
4. nov. 2026, 16.005,3058,21,8
4. nov. 2026, 17.002,4071,11,3
4. nov. 2026, 18.001,5067,41,3
4. nov. 2026, 19.0010691,3
4. nov. 2026, 20.000,10731,3
4. nov. 2026, 21.00-0,3074,91,5
4. nov. 2026, 22.00-0,5075,61,6
4. nov. 2026, 23.00-0,70761,8
5. nov. 2026, 00.00-0,8075,61,8
5. nov. 2026, 01.00-0,7075,11,8
5. nov. 2026, 02.00-0,3074,91,9
5. nov. 2026, 03.00-0,1075,11,7
5. nov. 2026, 04.001,2071,41,8
5. nov. 2026, 05.00-0,1075,61,9
5. nov. 2026, 06.00-0,3075,12
5. nov. 2026, 07.00-0,4076,22
5. nov. 2026, 08.000,4075,62,3
5. nov. 2026, 09.004,1063,92,7
5. nov. 2026, 10.006,8054,72,1
5. nov. 2026, 11.008,3049,51,9
5. nov. 2026, 12.009,2047,81,8
5. nov. 2026, 13.009,6048,11,8
5. nov. 2026, 14.009,6051,61,8
5. nov. 2026, 15.009,2056,21,7
5. nov. 2026, 16.007,9066,11,1
5. nov. 2026, 17.005,3076,40,6
5. nov. 2026, 18.004,40,278,71
5. nov. 2026, 19.003,90,276,20,8
5. nov. 2026, 20.003,3075,80,8
5. nov. 2026, 21.002,70,475,50,9
5. nov. 2026, 22.002,80,578,10,7
5. nov. 2026, 23.002,50,379,60,6
6. nov. 2026, 00.001,90,579,80,6
6. nov. 2026, 01.001,80,181,30,6
6. nov. 2026, 02.001,90,281,30,9
6. nov. 2026, 03.002,30,3820,6
6. nov. 2026, 04.002,20,583,80,6
6. nov. 2026, 05.002,20,785,50,7
6. nov. 2026, 06.002,10,988,30,6
6. nov. 2026, 07.001,70,792,30,8
6. nov. 2026, 08.001,60,595,10,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
11/48 h
Længste sammenhængende periode
8 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 52 h

3. nov. 2026, 20.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.200 m5,6°C1.700 m3°C2.200 m-0,4°C0°C · ≈ 2.141 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.141 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.200 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,3°C
19—Over vurderingens grænse · 0,9°C
20—Over vurderingens grænse · 0,4°C
21—Over vurderingens grænse · 0,1°C
22—Over vurderingens grænse · 0°C
23—Over vurderingens grænse · -0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -0,2°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 1,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,2°C
1.700 m

11 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,1°C
19—Over vurderingens grænse · -1,5°C
20✓Egnet vejr · -2,1°C
21✓Egnet vejr · -2,3°C
22✓Egnet vejr · -2,5°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00✓Egnet vejr · -2,7°C
01✓Egnet vejr · -2,7°C
02✓Egnet vejr · -2,3°C
03✓Egnet vejr · -2,1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,1°C
05✓Egnet vejr · -2,1°C
06✓Egnet vejr · -2,3°C
07✓Egnet vejr · -2,3°C
2.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,3°C
19✓Egnet vejr · -4,6°C
20✓Egnet vejr · -5,3°C
21✓Egnet vejr · -5,5°C
22✓Egnet vejr · -5,7°C
23✓Egnet vejr · -5,8°C
00✓Egnet vejr · -6°C
01✓Egnet vejr · -5,9°C
02✓Egnet vejr · -5,5°C
03✓Egnet vejr · -5,3°C
04✓Egnet vejr · -4,3°C
05✓Egnet vejr · -5,3°C
06✓Egnet vejr · -5,5°C
07✓Egnet vejr · -5,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

11 / 48 h

Længste kuldeperiode: 8 h

Temperaturprognose time for time3 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°12°4. nov., 096. nov., 08
1.700 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-0,7° / 6,8°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-0,8° / 9,6°1,6 mm (24 h)
6. nov. 20261,6° / 2,3°4,4 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 04.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.200 m1.700 m2.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.700 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 3,3 °C
Samlet nedbørPrognose
+1,7 mmTidligere prognose: 4,4 mm
Seneste prognose: 6,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret
Ikke tilgængelig
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,2 °C3,3 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose4,4 mm6,1 mm+1,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret——Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret——Ikke tilgængelig

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.700 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Châtel — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.08

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • TSD DU LINGA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD GABELOU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS PETIT-CHÂTEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD DE PRÉ LA JOUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TAPIS DE PRÉ LA JOUX · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TC SUPER-CHÂTEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD MORCLAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • LE STADE DU LINGA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LE LINGA SUPERIEURE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PRÉ LA JOUX SUPERIEURE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station CHATEL NIVOArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 10.49
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
CHATEL NIVO (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.37
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Châtel — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.08

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Châtel — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station CHATEL NIVO4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
19. apr. 2026, 10.49
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
CHATEL NIVO (1.700 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.37
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Châtel?

For Châtel viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.700 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

Denne originale skitse af en bjerglandsby er hverken et kort eller et billede af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
CHATEL NIVO[2]
Større skiområde
Portes du Soleil[1]
Stationens højde
1.700 m[2]

Før din skidag

Dækker rapporten hele Portes du Soleil?

Nej. De navngivne anlæg er et gennemgået udsnit fra Châtel, ikke en samlet status.[1]

Gælder stationens snedybde hele området?

Nej. Den måler sne på jorden ved én station; tjek observationstid og aktualitet.[2]

Betyder en planlagt åbning, at der er åbent?

Nej. En planlagt åbning bekræfter ikke aktuel drift; tjek den officielle rapport.[1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Châtel · Lift- og pistestatusChâtel Tourisme
  2. Météo-France · Châtel NIVO · SnemeldingMétéo-France