Valais · Schweiziske Alper · Schweiz

Torgon: sneprognose og vejret

For Torgon viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.350 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Torgon: Lifte: 0 af 5 åbne (Torgon; Portes du Soleil official; Hentet 4. nov., 10.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 8 åbne (Torgon; Portes du Soleil official; Hentet 4. nov., 10.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Torgon er en schweizisk landsby i Portes du Soleil.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 5 åbneTorgon
Pister
0 af 8 åbneTorgon
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Rapporten viser den lokale Torgonsektor og forbindelser mod Châtel og La Chapelle; tjek adgang før rejsen.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Torgon

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 11 °C · 1.350 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 08.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserpå 1.100, 1.350 og 1.900 m er højdejusterede modelestimater ved Torgons landsbycentrum (46,320221° N, 6,876113° Ø), ikke separate observationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17 · Europe/Zurich · MET Norway

Temperaturprognose time for time6,1 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°14°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Torgon · 1.350 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.006,1066,21,9
4. nov. 2026, 12.006,5069,31,7
4. nov. 2026, 13.006,8071,61,8
4. nov. 2026, 14.006,70751,8
4. nov. 2026, 15.006,6078,71,7
4. nov. 2026, 16.006,2082,51,3
4. nov. 2026, 17.004,1092,91,1
4. nov. 2026, 18.003,5093,61,3
4. nov. 2026, 19.002,70881,4
4. nov. 2026, 20.002,1078,51,2
4. nov. 2026, 21.001,3073,81,4
4. nov. 2026, 22.001,7068,81,6
4. nov. 2026, 23.001,7068,31,8
5. nov. 2026, 00.001,7068,31,9
5. nov. 2026, 01.001,8068,82
5. nov. 2026, 02.001,3072,12,1
5. nov. 2026, 03.001,5072,32,3
5. nov. 2026, 04.002071,72,2
5. nov. 2026, 05.001,20752
5. nov. 2026, 06.001,40742,1
5. nov. 2026, 07.000,7075,42,1
5. nov. 2026, 08.001,4073,52,4
5. nov. 2026, 09.004,9064,32,7
5. nov. 2026, 10.007,6056,82,4
5. nov. 2026, 11.009,7051,42
5. nov. 2026, 12.0010,9047,62,1
5. nov. 2026, 13.0011,3047,31,9
5. nov. 2026, 14.0011,2050,51,7
5. nov. 2026, 15.0010,4058,11,6
5. nov. 2026, 16.009,1069,91,4
5. nov. 2026, 17.006,4080,10,9
5. nov. 2026, 18.005,10810,8
5. nov. 2026, 19.004,2078,60,9
5. nov. 2026, 20.003,2076,61,1
5. nov. 2026, 21.002,9074,91,3
5. nov. 2026, 22.003,2073,41,3
5. nov. 2026, 23.003,20,877,61,4
6. nov. 2026, 00.002,70,386,31,1
6. nov. 2026, 01.002,90,583,41,1
6. nov. 2026, 02.003,20,282,30,5
6. nov. 2026, 03.0030,582,70,4
6. nov. 2026, 04.003,20,183,30,3
6. nov. 2026, 05.003,20,284,30,2
6. nov. 2026, 06.003084,10,4
6. nov. 2026, 07.003,1082,20,5
6. nov. 2026, 08.003,1083,20,6
6. nov. 2026, 09.003,90,790,41,1
6. nov. 2026, 10.004,41,291,30,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 56 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 08.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.100 m7,4°C1.350 m6,1°C1.900 m2,8°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.350 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,1°C
19—Over vurderingens grænse · 2,8°C
20—Over vurderingens grænse · 1,5°C
21—Over vurderingens grænse · 0,4°C
22—Over vurderingens grænse · 0,4°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,3°C
01—Over vurderingens grænse · 0,4°C
02—Over vurderingens grænse · 0,2°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,9°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,5°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
1.350 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,8°C
19—Over vurderingens grænse · 1,6°C
20—Over vurderingens grænse · 0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,9°C
22—Over vurderingens grænse · -0,9°C
23—Over vurderingens grænse · -0,9°C
00—Over vurderingens grænse · -0,9°C
01—Over vurderingens grænse · -0,8°C
02—Over vurderingens grænse · -1°C
03—Over vurderingens grænse · -0,8°C
04—Over vurderingens grænse · -0,4°C
05—Over vurderingens grænse · -0,9°C
06—Over vurderingens grænse · -0,8°C
07—Over vurderingens grænse · -1,3°C
1.900 m

12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,5°C
19—Over vurderingens grænse · -1,7°C
20✓Egnet vejr · -2,9°C
21✓Egnet vejr · -4°C
22✓Egnet vejr · -3,9°C
23✓Egnet vejr · -3,9°C
00✓Egnet vejr · -3,9°C
01✓Egnet vejr · -3,8°C
02✓Egnet vejr · -4,1°C
03✓Egnet vejr · -3,9°C
04✓Egnet vejr · -3,5°C
05✓Egnet vejr · -4°C
06✓Egnet vejr · -3,9°C
07✓Egnet vejr · -4,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

6,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time6,1 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°14°4. nov., 116. nov., 10
1.350 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261,3° / 6,8°0 mm (13 h)
5. nov. 20260,7° / 11,3°0,8 mm (24 h)
6. nov. 20262,7° / 4,4°3,7 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.17 · Hentet: 4. nov., 08.17 · Europe/Zurich

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.100 m1.350 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 1.350 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: 4,6 °C
Seneste prognose: 4,4 °C
Samlet nedbørPrognose
+1,6 mmTidligere prognose: 15 mm
Seneste prognose: 16,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose4,6 °C4,4 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose15 mm16,6 mm+1,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.100 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
1.350 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
1.900 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Portes du Soleil · Drift · Torgon sector

TorgonMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun navngivne lifte og alpine pister i udvalgte sektorer; forbindelser og andre aktiviteter er udeladt.

Liftstatus
  • Tk conche 2000 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tk djeu des tÊtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Ts du tronchey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Fil neige mini moilles · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis plan de croix · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Espace débutant · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Recon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Col de croix · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Lac léman · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stade de slalom · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Djeu des têtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Conche · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Freeride tronchey · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Torgon; Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Station Morgins manual

Station Morgins · nearby measurement, outside TorgonArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
24. okt. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Morgins (1.320 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.3
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Portes du Soleil · Drift · Torgon sector

Torgon4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Portes du Soleil · Drift · Torgon sector

Torgon3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 5

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Station Morgins manual

Station Morgins · nearby measurement, outside Torgon4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
24. okt. 2026, 08.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Morgins (1.320 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter.3
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Torgon?

For Torgon viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0 mm i 1.350 m og 0 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Torgon?

Lifte: 0 af 5 åbne (Torgon; Portes du Soleil official; Hentet 4. nov., 10.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 8 åbne (Torgon; Portes du Soleil official; Hentet 4. nov., 10.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiziske Alper · Schweiz

Lær bjerget at kende

Den skematiske illustration er ikke et kort eller et billede af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Torgon landsby · 1.100 m[2]
Skiområde
Portes du Soleil[1]
Rapportsektor
Torgon[1]

Før din skidag

Dækker rapporten hele Portes du Soleil?

Nej. Den viser den lokale Torgonsektor og angiver forbindelser særskilt.[1]

Er forbindelserne ved Torgon altid åbne?

Nej. Tjek den officielle rapport før rejsen.[1]

Er dette målte snedybder?

Nej. Det er modelestimater; ingen lokal snedybdestation er fastslået til siden.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Torgon · Lift- og pistestatusPortes du Soleil
  2. Torgon · Placering og højdeTorgon Tourisme
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo