Haute-Savoie · Frankrig

Montriond: sneprognose og vejret

For Montriond viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.208 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Montriond og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Gondolen i Ardent giver adgang til Les Lindarets over Montriond.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Montriond er del af Portes du Soleil. De gennemgåede kortposter for Ardent og Cuboré er kun et udsnit; tjek officielle åbninger før du planlægger en forbindelse.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Montriond

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 9 °C · 1.750 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 02.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognosen modelleres ved Ardents gondolstation på 1.208 m; den er ikke en måling fra en vejrstation og dækker ikke hver skråning.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°11°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Montriond · 1.750 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.002,3072,11,5
4. nov. 2026, 10.004063,51,3
4. nov. 2026, 11.005,1058,21,6
4. nov. 2026, 12.005,7055,31,8
4. nov. 2026, 13.006,1054,12
4. nov. 2026, 14.006,1052,71,8
4. nov. 2026, 15.005,7052,71,9
4. nov. 2026, 16.004,6058,21,8
4. nov. 2026, 17.001,7071,11,3
4. nov. 2026, 18.000,8067,41,3
4. nov. 2026, 19.000,30691,3
4. nov. 2026, 20.00-0,60731,3
4. nov. 2026, 21.00-1074,91,5
4. nov. 2026, 22.00-1,2075,61,6
4. nov. 2026, 23.00-1,40761,8
5. nov. 2026, 00.00-1,5075,61,8
5. nov. 2026, 01.00-1,4075,11,8
5. nov. 2026, 02.00-1074,91,9
5. nov. 2026, 03.00-0,8075,11,7
5. nov. 2026, 04.000,5071,41,8
5. nov. 2026, 05.00-0,8075,61,9
5. nov. 2026, 06.00-1075,12
5. nov. 2026, 07.00-1,1076,22
5. nov. 2026, 08.00-0,3075,62,3
5. nov. 2026, 09.003,4063,92,7
5. nov. 2026, 10.006,1054,72,1
5. nov. 2026, 11.007,6049,51,9
5. nov. 2026, 12.008,5047,81,8
5. nov. 2026, 13.008,9048,11,8
5. nov. 2026, 14.008,9051,61,8
5. nov. 2026, 15.008,5056,21,7
5. nov. 2026, 16.007,2066,11,1
5. nov. 2026, 17.004,6076,40,6
5. nov. 2026, 18.003,70,278,71
5. nov. 2026, 19.003,20,276,20,8
5. nov. 2026, 20.002,6075,80,8
5. nov. 2026, 21.0020,475,50,9
5. nov. 2026, 22.002,10,578,10,7
5. nov. 2026, 23.001,80,379,60,6
6. nov. 2026, 00.001,20,579,80,6
6. nov. 2026, 01.001,10,181,30,6
6. nov. 2026, 02.001,20,281,30,9
6. nov. 2026, 03.001,60,3820,6
6. nov. 2026, 04.001,50,583,80,6
6. nov. 2026, 05.001,50,785,50,7
6. nov. 2026, 06.001,40,988,30,6
6. nov. 2026, 07.0010,792,30,8
6. nov. 2026, 08.000,90,595,10,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
13/48 h
Længste sammenhængende periode
9 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 52 h

4. nov. 2026, 00.17 → 4. nov. 2026, 02.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.208 m5,6°C1.750 m2,3°C2.200 m-0,4°C0°C · ≈ 2.133 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.133 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.208 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.208 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,3°C
19—Over vurderingens grænse · 0,9°C
20—Over vurderingens grænse · 0,4°C
21—Over vurderingens grænse · 0,1°C
22—Over vurderingens grænse · 0°C
23—Over vurderingens grænse · -0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -0,2°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 1,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,4°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,2°C
1.750 m

12 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,1°C
20✓Egnet vejr · -2,7°C
21✓Egnet vejr · -3°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -3,3°C
00✓Egnet vejr · -3,4°C
01✓Egnet vejr · -3,3°C
02✓Egnet vejr · -3°C
03✓Egnet vejr · -2,8°C
04—Over vurderingens grænse · -1,8°C
05✓Egnet vejr · -2,7°C
06✓Egnet vejr · -3°C
07✓Egnet vejr · -3°C
2.200 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -4,3°C
19✓Egnet vejr · -4,6°C
20✓Egnet vejr · -5,3°C
21✓Egnet vejr · -5,5°C
22✓Egnet vejr · -5,7°C
23✓Egnet vejr · -5,8°C
00✓Egnet vejr · -6°C
01✓Egnet vejr · -5,9°C
02✓Egnet vejr · -5,5°C
03✓Egnet vejr · -5,3°C
04✓Egnet vejr · -4,3°C
05✓Egnet vejr · -5,3°C
06✓Egnet vejr · -5,5°C
07✓Egnet vejr · -5,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

13 / 48 h

Længste kuldeperiode: 9 h

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°11°4. nov., 096. nov., 08
1.750 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,4° / 6,1°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-1,5° / 8,9°1,6 mm (24 h)
6. nov. 20260,9° / 1,6°4,4 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 02.17 · Hentet: 4. nov., 06.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.208 m1.750 m2.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 13.0052 h · 1.750 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer2 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 2,5 °C
Seneste prognose: 2,6 °C
Samlet nedbørPrognose
+1,7 mmTidligere prognose: 4,4 mm
Seneste prognose: 6,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret
Ikke tilgængelig
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,5 °C2,6 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose4,4 mm6,1 mm+1,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret——Ikke tilgængelig
Timer med egnet vejrModelleret——Ikke tilgængelig

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.208 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
1.750 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 02.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.25

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • TS3 CUBORE MONTRIOND · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TLC ARDENT · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • CUBORE MONTRIOND · Ukendt · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz · nearby measurement, outside MontriondArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 09.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.125
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 08.25

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Montriond · Ardent og Cuboré — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Portes du Soleil NIVO stations

Station Avoriaz · nearby measurement, outside Montriond4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
17. apr. 2026, 09.30
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Avoriaz (1.768 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale.125
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Montriond?

For Montriond viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 02.17, modelleret snefald på 0 mm i 1.208 m, 0 mm i 1.750 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Den originale skematiske illustration viser en skovklædt dal og en bjerglift; den er hverken kort eller billede af aktuelle forhold.

Adgang
Ardent · Les Lindarets[1]
Større område
Portes du Soleil[2]
Prognosepunkt
Ardents dalstation · 1.208 m[4][5]

Før din skidag

Hvordan når jeg Les Lindarets?

Gondolen i Ardent giver adgang til Les Lindarets. Tjek driften før afgang.[1][3]

Beskriver prognosen hver skråning?

Nej. Den gælder et modelleret punkt ved Ardent; vejret kan variere med højde og orientering.[4][5]

Dækker kortudsnittet hele området?

Nej. Ardent og Cuboré er et gennemgået udsnit; se den officielle rapport for større dækning.[3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Ardent · Adgangsbetingelser for skiløbVallée d’Aulps Tourisme
  2. Montriond · SkiområdePortes du Soleil
  3. Montriond · Lift- og pistestatusPortes du Soleil
  4. Ardent · Placering og højdeVallée d’Aulps Tourisme via Cirkwi
  5. Ardent · Placering og højdePortes du Soleil