Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Morzine: sneprognose og vejret

For Morzine viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.515 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Morzine: Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 08.59 · kildetid ubekræftet). Pister: 1 af 41 åbne (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 08.59 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Morzine er en landsby i de franske Alper, forbundet med skiområdet Portes du Soleil.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
Antal åbne ukendt · 22 angivetMorzine — navngivne elementer opført af kilden
Pister
1 af 41 åbneMorzine — navngivne elementer opført af kilden
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 19. dec. · om 44 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Den officielle rapport skelner mellem Morzine og Les Gets. De navngivne anlæg er et udsnit; Super Morzine er kun med, hvis det udtrykkeligt nævnes.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Morzine

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 9 °C · 1.515 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne på 1.000, 1.515 og 2.000 m er højdejusterede modelestimater ved referencepunktet Le Pleney (46,168333° N, 6,692833° Ø), ikke separate observationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time5,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°5. nov., 107. nov., 09
Prognoseværdier time for time
Morzine · 1.515 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 10.005,80680,2
5. nov. 2026, 11.007,20560,1
5. nov. 2026, 12.008,10620,4
5. nov. 2026, 13.008,70560,9
5. nov. 2026, 14.008,80521
5. nov. 2026, 15.008,40521
5. nov. 2026, 16.007,40630,7
5. nov. 2026, 17.0060630,6
5. nov. 2026, 18.004,80550,8
5. nov. 2026, 19.004,10550,8
5. nov. 2026, 20.003,60771,5
5. nov. 2026, 21.003,30771,7
5. nov. 2026, 22.003,10751,8
5. nov. 2026, 23.003,40741,6
6. nov. 2026, 00.003,10751,9
6. nov. 2026, 01.003,20741,2
6. nov. 2026, 02.002,60761
6. nov. 2026, 03.002,60771,3
6. nov. 2026, 04.002,50770,6
6. nov. 2026, 05.0020780,8
6. nov. 2026, 06.0020780,8
6. nov. 2026, 07.001,60790,6
6. nov. 2026, 08.001,40780,7
6. nov. 2026, 09.002,70780,5
6. nov. 2026, 10.004,70730,1
6. nov. 2026, 11.005,50730,5
6. nov. 2026, 12.006,30711
6. nov. 2026, 13.006,60731,5
6. nov. 2026, 14.006,30771,8
6. nov. 2026, 15.0050831,8
6. nov. 2026, 16.0040,1891,2
6. nov. 2026, 17.0030,1911,1
6. nov. 2026, 18.002,60,1920,5
6. nov. 2026, 19.002,20960,5
6. nov. 2026, 20.001,70,1990,4
6. nov. 2026, 21.001,50,2920,5
6. nov. 2026, 22.001,60,8940,8
6. nov. 2026, 23.001,60,8940,8
7. nov. 2026, 00.001,10,4960,6
7. nov. 2026, 01.000,70,1950,7
7. nov. 2026, 02.000,90950,7
7. nov. 2026, 03.000,80930,7
7. nov. 2026, 04.000,60940,3
7. nov. 2026, 05.000,60950,4
7. nov. 2026, 06.000,90960,7
7. nov. 2026, 07.000,80960,7
7. nov. 2026, 08.000,70970,8
7. nov. 2026, 09.001,70960,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0 °C · 65 h

5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.000 m5,3°C1.515 m5,8°C2.000 m2,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 10.00 → 6. nov., 10.00

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.515 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.000 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,9°C
19—Over vurderingens grænse · 2,1°C
20—Over vurderingens grænse · 1,5°C
21—Over vurderingens grænse · 1,5°C
22—Over vurderingens grænse · 1,7°C
23—Over vurderingens grænse · 1,8°C
00—Over vurderingens grænse · 1,9°C
01—Over vurderingens grænse · 1,6°C
02—Over vurderingens grænse · 2°C
03—Over vurderingens grænse · 1,8°C
04—Over vurderingens grænse · 1,4°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,9°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
1.515 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1°C
19—Over vurderingens grænse · 0,4°C
20—Over vurderingens grænse · 1,5°C
21—Over vurderingens grænse · 1,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,9°C
23—Over vurderingens grænse · 1,1°C
00—Over vurderingens grænse · 0,9°C
01—Over vurderingens grænse · 0,9°C
02—Over vurderingens grænse · 0,5°C
03—Over vurderingens grænse · 0,6°C
04—Over vurderingens grænse · 0,5°C
05—Over vurderingens grænse · 0,1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,1°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C
2.000 m

9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,7°C
19✓Egnet vejr · -2,4°C
20—Over vurderingens grænse · -1,5°C
21—Over vurderingens grænse · -1,8°C
22✓Egnet vejr · -2°C
23—Over vurderingens grænse · -1,8°C
00✓Egnet vejr · -2,1°C
01—Over vurderingens grænse · -2°C
02✓Egnet vejr · -2,4°C
03✓Egnet vejr · -2,5°C
04✓Egnet vejr · -2,5°C
05✓Egnet vejr · -2,9°C
06✓Egnet vejr · -3°C
07✓Egnet vejr · -3,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time5,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°5. nov., 107. nov., 09
1.515 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20263,1° / 8,8°0 mm (14 h)
6. nov. 20261,4° / 6,6°2,2 mm (24 h)
7. nov. 20260,6° / 1,7°0,5 mm (10 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 08.17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.000 m1.515 m2.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 10.00 — 8. nov. 2026, 03.0065 h · 1.515 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 3,3 °C
Seneste prognose: 3,3 °C
Samlet nedbørPrognose
-2,9 mmTidligere prognose: 5,6 mm
Seneste prognose: 2,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0,1 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,3 °C3,3 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose5,6 mm2,7 mm-2,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0,2 mm+0,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.000 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.515 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
2.000 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets

Morzine — navngivne elementer opført af kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 08.52

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · 1 / 41

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun navngivne elementer i denne stationsblok; ikke en samlet total for hele området. Planlagte åbninger er ukendte, ikke åbne.

Liftstatus
  • TSD Chamossière · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD la Charniaz · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS Les Têtes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TPH Pointe de Nyon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD Les Troncs · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS des Raverettes · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS du Pré Favre · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS Pointe de Nyon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TK du Poireau 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TK du Poireau 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis de l’Aiglon · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TC du Pleney · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TSD Belvédère · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS d’Atray · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS de la Crusaz · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS de Nabor · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS des Fys · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TS des Mouilles · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TK du Bouchet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TK du Mas Verjus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis de Nabor · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis Viking · Ukendt · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • La Chouette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Zone Débutants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Mas Verjus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Zone Débutants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Le Tétras · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Choucas · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Le Lièvre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Freux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Granges · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Paquerages · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Poireaux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Raverettes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Atray · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Corbeau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Daguet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Daim · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Grizzli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Le Bouchet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Nabor · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piste B · Meldt åben · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piste B Partie Basse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piste B Partie Haute · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Retour des Nants · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bellemouille · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L’Eterlou · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Arbis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Blanchots · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Chevrelles · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L’Aigle Rouge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • La Combe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Le Chamois · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Coutalays · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Lanches · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Abeille · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Fouine · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hermine · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Le Stade · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Renard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Creux · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • L’Aigle Noir · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Olympique · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 08.58

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Delvis kortgennemgået oversigt; gennemgåede poster der mangler i dette svar: 0. For manglende poster udledes ingen driftsstatus.

Liftstatus
  • TPH Pointe de Nyon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TC du Pleney · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Les Raverettes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Element gennemgået på kortet; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Le Pleney daily

Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEYArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
9. okt. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets

Morzine — navngivne elementer opført af kilden5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 08.52

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · 1 / 41

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets

Morzine — navngivne elementer opført af kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.33

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · 1 / 41

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Morzine turisme · Bulletin Morzine og Les Gets

Morzine — navngivne elementer opført af kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.33

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 22

Pistestatus · 1 / 41

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 08.58

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.54

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Intermaps · Drift i udvalgte steder i Portes du Soleil

Morzine — udvalg af lifte og pister gennemgået på kortet3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.57

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Le Pleney daily

Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEY5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
9. okt. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Météo-France · Station Le Pleney daily

Le Pleney, Morzine · Station LE PLENEY4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
9. okt. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Le Pleney, Morzine (1.515 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Morzine?

For Morzine viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.000 m, 0 mm i 1.515 m og 0 mm i 2.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Morzine?

Lifte: Antal åbne ukendt · 22 angivet (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 08.59 · kildetid ubekræftet). Pister: 1 af 41 åbne (Morzine — navngivne elementer opført af kilden; Morzine-Avoriaz tourist office; Hentet 5. nov., 08.59 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Franske Alper · Frankrig

Lær bjerget at kende

Den originale skematiske illustration viser en bjerglandsby. Den er ikke et kort eller et billede af aktuelle forhold.

Prognosepunkt
Le Pleney · 1.515 m[2]
Større skiområde
Portes du Soleil[1]
Rapportens afsnit
Morzine · Les Gets[1]

Før din skidag

Dækker rapporten hele Portes du Soleil?

Nej. Se afsnittene for Morzine og Les Gets; deres lister er ikke en samlet områdestatus.[1]

Er planlagte åbninger allerede åbne?

En planlagt åbning bekræfter ikke aktuel drift. Tjek den officielle rapport og opdateringen.[1]

Hvad betyder opdateringstidspunktet?

Siden angiver en opdateringstid, men tidszonen og observationstiden for hvert element er ikke verificeret.[1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Morzine–Les Gets · Vejr-, lift- og pistemeldingMorzine-Avoriaz turistkontor
  2. Le Pleney · Placering og højdeMétéo-France
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo